Урок „Сложни изречения със сказуемни изречения. Конспект на изследователския урок „Сложни изречения с подчинени наречни условия (9. клас).“

можете да гледате и изтеглите презентацията към урока

Обобщение на урока

Сложни изреченияс наречни изречения.

Клас : 9

Тип урок : изучаване на нова тема.

Тип урок : комбинирани.

Място на урока в урочната система 1-ви урок по темата „Сложни изречения със сказуемни изречения“

Използвана технология : „Развиване на критично мислене чрез четене и писане.“

Използвани техники :

- „Вярно-невярно“;

- „Клъстер“;

Таблица „Знам – искам да знам – разбрах”;

Сравнителни диаграми;

Разпитване.

Цели на урока

образователен :

Систематизиране на знанията, придобити в предходни уроци по темата „Сложно изречение”;

Формиране на знания за видовете подчинени наречни изречения в ИПП, формиране на умения за определяне на видовете подчинени наречни изречения;

Развитие на пунктуационни умения;

Формиране на умения за извличане на необходимата информация от различни източници;

цели за развитие :

Развитие на умения за монологична реч;

Развитие на умения за работа по двойки и в група;

Развитие на умения и способности за критично мислене (умения за сравнение, формулиране и тестване на хипотези, умения за анализ на езиков материал, процес на собствена образователна дейност);

Формиране на умения за анализиране на получената информация;

Формиране на способността да слушате и да участвате в диалог;

образователни цели :

Възпитаване на уважително отношение към чуждото мнение, култура на академична работа, взискателно отношение към себе си и своята работа;

Развиване на умение за участие в колективно обсъждане на проблем.

Оборудване:

компютърна презентация, таблица “Знам - искам да знам - разбрах”, учебник, работен лист, таблица "Видове подчинени изречения в руския език."

Напредък на урока

СЛАЙД

I. Организационен момент.

Момчета, в предишните уроци започнахте да се запознавате със сложни изречения.

- Целта на нашата работа днес - запознайте се с нови видове подчинени изречения. Предлагам целта да се постигне чрез внимателна, обмислена работа с текста и езиковия материал. В същото време ще се съгласим, че днес всеки може да изрази своето предположение, но никой не трябва да го опровергава без аргументи. В края на урока ще проверим правилността на нашите заключения по темата и ще разберем колко добре е усвоена темата.

Нека започнем урока с проверка на знанията.

II. Етап на повикване.

Цели: актуализиране на съществуващите знания; събуждане на интереса на учениците към получаване на нова информация, поставяне на собствени учебни цели.

Въпроси на учителя:

- Откъде черпите информация за сложно изречение?

Ученик отговаря:

Прочетох го в учебника.

Чух го от учител преди.

Учих от съученик и др.

Техника "вярно-невярно".

Слушайте внимателно изявленията. Ако сте съгласни с тях, вдигнете ръка.

!!! Ако отговорят неправилно, помолете учениците да аргументират отговора си!!!

Примерни отговори на ученици

+SPP се състои от основна и подчинена част.+

+Основна частобозначава ситуация, която е уточнена или обяснена в подчинено изречение.+

+ Подчиненото изречение може да докладва допълнителна информацияза предмет, лице, събитие, а също така може да посочи причината, състоянието, целта на тези събития и явления, посочени в основната част.+

-Части от IPP са свързани със запетаи (съюзи и свързани думи)-

+ Има специални клаузи с атрибутивни, обяснителни и наречни клаузи.+

-Наречните атрибути се отнасят за глагола в главната част и отговарят на въпроси за косвени падежи? (кои?) -

-Изложителните клаузи се отнасят до съществителното или местоимението в главното изречение. (Изложителните клаузи се отнасят до глагола на главното изречение със значение на реч, мисъл, чувство или състояние, изискващи задължително разширение и пояснение).-

Въпрос към класа:

Какво място могат да заемат подчинените изречения в изречението?

Покажете позицията на подчиненото изречение в изречението с помощта на диаграми.

Писане на дъската

1. , (съюз) 2. (съюз), 3. [ ,(съюз), ]

СЛАЙД Задача 1. Направете разбор на следното сложно изречение според членовете на изречението, посочете категориите обстоятелства. Страница 1 от работния лист

!!! Работа с дъската!!!

Милиарди хора през 2014г(темп.) гледам напред(мод. действие) чакане началото на олимпиадата, който ще мине в Сочи(места).

Учител: - Назовете обстоятелствата в това изречение, тяхното значение и въпросите, на които отговарят.(Обстоятелства за време, начин на действие, място).-Какви други обстоятелства съществуват?(Цели, причини, сравнения, отстъпки, условия, последствия).

СЛАЙДВидове обстоятелства

Видове обстоятелства

Въпроси

Примери

Места

къде? къде? къде до къде?

се появи в далечината
ескортиран до гарата

време

кога откога? до кога?

пристигна предния ден
остана до сутринта

Причини

защо защо

се забави поради лошо време

цели

за какво? за какво?

направи го от злоба

Начин на действие

как? как

пристигна бързо

Мерки

колко пъти? колко? колко време

извика два пъти

Степени

до каква степен? до каква степен?

доста изненадан

Условия

при какво условие?

ако искаш, научи се

Концесии

въпреки какво?

противно на желанията ми, нямах време

СЛАЙДПразен слайд - „Видове обстоятелства“

Учител:

Нека проверим колко е развита паметта ви.

Колко вида обстоятелства сме посочили? (9)

Искам да те успокоя. Човек с добра памет може да назове максимум 7.

Нека още веднъж изброим категориите обстоятелства.

Учител: наречните изречения също имат подобни видове.

Нашата задача- разберете какви видове наречни наречия съществуват в руския език, на какви въпроси се отговаря, колко вида наречни наречия се разграничават.

III. Етап на зачеване .

Цели: подпомагат активното възприемане на нова информация и нейното разбиране; съпоставете получената информация със собствените си знания.

СЛАЙД РЕЦЕПЦИЯ „Марки в полетата“ (Вмъкване).

Учител:

Прочетете материала на стр. 79.

Направете бележки в полетата:

“+” - ако смятате, че знаете това;

“-” - ако смятате, че това противоречи на знанията, които имате;

“v” - ако прочетеното е ново;

"?" - ако прочетеното се окаже неразбираемо и изисква пояснение.

Въпроси към класа:

1. Кое от прочетеното вече ви е било познато? (наречените изречения се наричат ​​по същия начин като обстоятелствата).

2.Каква нова информация получихте? (Наречните наречия са пряко свързани с обстоятелства; научихме с помощта на кои съюзи и съюзни думи наречните наречия се прикрепят към главната част).

ПРИЕМ "Клъстър".

СЛАЙД

Задача 2.Предлагам ви да форматирате получената информация под формата на диаграма (друго име за това е клъстер). Страница 1 на работеща лисица

СЛАЙДПРИЕМНА Таблица „Знам - искам да знам - разбрах“. Страница 2 от работния лист

- Тествахме знанията, получени в предишните уроци. Всички ли имате таблица в работните си листове? „Знам - искам да знам - разбрах" Първата колона в него вече е попълнена.

Сега трябва да попълните графата „Искам да знам“.

Въз основа на темата на урока, на какви въпроси ще търсим отговори? Да формулираме въпроси и да ги напишем в колона — Искам да знам. (1. Кои подчинени изречения се наричат ​​наречни изречения?)

СЛАЙДмаса „Знам - искам да знам - разбрах" Страница

Колона "Научено" (1. Как се наричат ​​подчинените изречения обстоятелствено? )

Учител:

На стр. 79 в учебника се запознахме с видовете наречни изречения.

Какво липсва в тази таблица, за да можем по-точно да определим видовете наречни изречения? (ВЪПРОСИ)

Да погледнем таблицата.

Какво е общото между наречията и наречните изречения?

Отговорът на учениците:

Те имат еднакви значения, отговарят на едни и същи въпроси и се делят на същите видове като обстоятелствата в простото изречение.

Учителят раздава масистуденти „Видове подчинени изречения в NGN“

Приложение на теорията в практиката.

Нека да видим дали можете да различите наречните изречения от другите изречения.

слайдСтраница 3 на работен лист

Задача 3 : прочетете изреченията и запишете номерата на тези изречения в 3 колони:

· в 1-ва колона на SPP с подчинени модификатори

· във 2-ра колона на ИПП с подчинени пояснения

· в 3-та колона на ИПП с приказни изречения

  1. Нека се върнем назад във времето и да видим какъв е бил Сочи в миналото. (2-обяснение)
  1. Всички укрепления на черноморското крайбрежие, когато е започнало Кримска война, бяха направени неизползваеми и частично взривени. (3-контурен, временен)
  1. Старите хора си спомнят как министрите отопляваха минерална водав котела . (2 - обяснено)
  1. Ако не беше Октомврийската революция от 1917 г., курортът нямаше да расте тук.

(3 кръга, наречие)

  1. Когато нацистите окупираха Северен Кавказ, ранените бяха приети в болници директно от фронтовата линия - от Новоросийск, Геленджик, Туапсе. (3-контурен, временен)
  1. Зимни олимпийски игри 2014 - международни спортно събитие, който ще се проведе в руския град Сочи. (1-деф.)
  1. За Олимпиадата през 2014 г. в Сочи се изграждат модерни спортни съоръжения, които се изграждат с помощта на напреднали технологиистроителство и защита среда. (1-def)

слайд

Ключ: ще определи. ще обясни. обстоятелства

6,7 1,3 2,4,5,

На какво се съсредоточихте при изпълнение на задачата? (Въпроси, съюзи, съюзни думи).

- Намерете предлага, съответстващ схеми 1,2,3. (1-1, 2-3, 3-2)

Практическо затвърждаване на знанията.

слайд

Нека изпълним следната задача, за да разберем дали можете да намерите наречни изречения и да определите техните видове. Те ще ни помогнат да изпълним задачата с редове от произведенията на A.S. Пушкин.

Страница 4 на работния лист

Задача 4. Поставете препинателни знаци, подчертайте граматически основи, определете вида на подчинените изречения.

1. Обичах те толкова искрено, толкова нежно,

Как дай Боже на теб, твоя любим, да си различен.(А. Пушкин)(мерки и градуси)

2. Върви по свободния път, където свободният ти ум те отвежда.(А. Пушкин) (места)

3. Искам да живея да мислиш и страдаш (А. Пушкин).(голове)

4.Затова се успокоихче чувам далечната тръба тръба, звук и пеене на стрели. (А. Пушкин) (причини)

5. Силвио беше твърде умен и опитен за да не го забележите. (А. Пушкин).(мерки и градуси)

Нека проверим как сте изпълнили задачата. Верните отговори са показани на слайда.

слайдОтговори

IV. Етап на размисъл

цели : довеждане на знанията до ниво на разбиране и прилагане; поставяне от ученика на нови учебни цели.

Учител:

И така, днес отново се убеждаваме, че сложните изречения са огромна и все още малко изучавана тема, така че ще продължите да я изучавате в следващите уроци.

Предлагам ви да обобщите урока с

Ето една диаграма. В него вече са посочени отличителните черти на сравняваните понятия. На кръстовището посочете подобни характеристики.

Учител:

слайдмаса „Знам - искам да знам - разбрах». Страница 4 на работния лист

-Трябва само да попълним последната колона на таблицата „Знам - искам да знам - разбрах" Какво ще пишем в него?

Колона "Научено"

Наречните изречения като правило имат същите значения като наречията в просто изречение, отговарят на едни и същи въпроси и се делят на същите видове.

Словото на учителя

Нека си припомним етапите на работа по темата на урока:

1) Какво си спомнихте? какво научи

какво знае IPS; разбрахкакви видове подчинени изречения се наричат ​​наречни изречения;

2)какво направи

Сами формулиранпроблеми за разрешаване; като сами работите с учебника намерениотговори на въпросите, формулирани на първия етап;

Затвърдихме знанията чрез прилагането им на практика.

Какво беше лесно? - Какво Ви помогна в работата?

V . домашна работа.

Препишете от текста на изучаваното произведение по един пример за всеки вид наречно наречно изречение.

Учител:

За да разберете дали днешният урок ви беше интересен, предлагам ви да попълните кратък въпросник.

ПРИЕМ „ВЪПРОСНИК“

1. По време на урока работих активно/пасивно
2. Доволен/не съм доволен от работата си в клас
3.Урокът ми се стори кратък/дълъг
4. Не бях уморен/уморен по време на урока
5.Настроението ми се подобри/влоши

6.Материалът на урока беше ясен / не ми беше ясен
полезен/безполезен
интересно / скучно

Учителят обобщава урока, благодари на учениците за работата и оценява дейностите на най-активните ученици.

Преглед:

Сложни изречения със

наречни изречения

Цели:

Образователни:

Запознайте се със сложните изречения с наречни наречия, видове наречни наречия, средства за общуване в този вид сложни изречения.

Развитие:

Определете видовете наречни изречения в ИПП.

Педагози:

Култивирайте любов към природата родна земя, към творчеството на руските поети.

Оборудване:

1. Компютърна програма “Фраза”. 2. Презентация „Сложни изречения с приказни клаузи.“

Предварителна подготовка:

1.Създаване на презентация за урок по Силова програматочка.

ХОД НА УРОКА

I. Словото на учителя.

- Днес започваме да изучаваме темата „Сложни изречения с наречни клаузи“: Нека се запознаем с видовете наречни изречения и средства за комуникация в изречения от този тип. Но първо нека повторим наученото.

(Запишете числата в тетрадката си)

II. Повторение на наученото.(слайд 2).

- Поставете акцент върху думите, написани на слайда.

(Проверка на веригата)

- Запишете думите, в които сте допуснали грешки, в тетрадката за правилата.

2. „Сложни изречения“ (слайд 3)

Сега нека повторим сложните изречения (Повторение на теоретичната информация за сложните изречения).

3 .- Над какъв тип сложни изреченияработим ли в няколко урока?(SPP)

А) Кои изречения се наричат ​​SPP? По какво се различават от съставните?

в) На какви основни групи по смисъл се делят сложните изречения?

Заключение: „Сложни изречения“ (слайд 4)

- Добре, знаеш теорията доста добре.

4. Фронтално проучване – графична диктовка.

А Сега нека проверим на практика как сте усвоили материала, който сте изучавали. След като изслушате изречението, съставете неговата схема и определете вида на подчиненото изречение. Записваме схемите на дъската, излизайки една по една и в тетрадки.

  1. Спомнихме си известни певци, чието детство е преминало в нашия град. (Атрибут наречие)
  2. старец! Чувал съм много пъти, че ти ме спаси от смъртта. (Наречно пояснение)
  3. Дните на късната есен обикновено се карат, но са ми скъпи, скъпи читателю. (Сложно изречение)
  4. Няма град, който да не се гордее с някой свой сънародник (Наречие).
  5. Известно е, че руският език е богат на думи, назоваващи небесни явления. (Наречно пояснение)

А Нека запишем следващото изречение изцяло и освен схемата да го допълним разбор.

  1. Никога не слушайте тези, които говорят лошо за другите и добро за вас. (Разказ, неразказ, сложен, сложен)

- Назовете обстоятелствата с тяхното значение и въпросите, на които отговарят. (Обстоятелства във времето, начин на действие.)

Какви други обстоятелства съществуват? (Цели, места, причини, сравнения, отстъпки, условия, последствия)

Учител: наречните клаузи имат подобни значения, които отговарят на едни и същи въпроси и са разделени на същите видове като наречията в просто изречение.

- И така, нека да преминем към запознаване с новия материал. (Запишете темата в тетрадка) (слайд 1)

III. Учене на нов материал.

  1. И така, на какви групи са разделени наречните изречения (Слайдове 5 -9)?

- Как ще ги различим? (Относно въпроси, съюзи и сродни думи)(Слайд 10)

IV. Закачване на нова тема.

Нека да проверим как разбирате нова темаизползване на разпределителна цифрова диктовка.

1. Разпределение - цифрова диктовка.

Упражнение: чуйте изреченията и запишете номерата на изреченията в 2 колони:

  1. в 1-ва колона на IPP с наречни изречения,
  2. във 2-ра - прости изречения с обстоятелства.
  1. Ако животът ви мами, не тъгувайте, не се ядосвайте. (С подчинено условно)
  2. Влизайки в гората, човек усеща дъха на събудената земя. (Просто изречение)
  3. През зимата, когато всички водоеми замръзват, водолюбивите птици могат да умрат. (С подчинено време)
  4. Природата е използвана от древни времена за здравето и лечението на хората. (Просто изречение)
  5. За да не се изгубите в горите, трябва да знаете знаците. (С подчинена цел)
  6. Обичам гръмотевичните бури в началото на май. (Обикновено пр.)
  7. Вървете по свободния път, където и да ви води вашият свободен ум. (С подчинено изречение)
  8. Дните на късната есен обикновено се карат. (Просто изречение)
  9. Скоро те се привързаха искрено към нея, защото беше невъзможно да я разпознаят и да не я обичат. (С допълнителни причини)
  10. Истинското велико изкуство възвисява ума и душата на хората. (Просто изречение)

Ключ: комплекс изречение прости изречения

1, 3, 5, 7, 9 2, 4, 6, 8, 10

Назовете номерата на сложните изречения и номерата на простите изречения.

На какво се съсредоточихте при изпълнение на задачата? (Въпроси, съюзи, съюзни думи, брой граматични основи)

Сега погледнете навън. Как се чувстваш при това време?

- Да, природата винаги е красива, винаги съвършена. Природата винаги постъпва благородно.

Природата няма лошо време! Всяко време е благословия. Независимо дали вали, вали сняг... по всяко време на годината, трябва с благодарност да приемем...(от филма на Елдар Рязанов „Служебен романс“)

2. Работа с учебника. Упражнение 116, стр.74.

Упражнение: напишете IPP с наречни наречия, съставете диаграма на изречение, определете вида на наречното наречие.

- И накрая, ще проверим способността ви да поставяте препинателни знаци в сложни изречения с различни видовеподчинени изречения, които ще бъдат оценени от най-безпристрастния учител – компютъра.

3.Колективна работа на компютъра ( компютърна програма„Съображение”: 9 клас, „Сложно изречение”, вариант „Отделни изречения” № 515-518).

Упражнение: поставят препинателни знаци в сложни изречения с различни видове подчинени изречения.

(Съобщете оценките за изпълнение на работата по упражнението)

V. Обобщаване на урока.

1. Какво ново научихте за сложните изречения?

2. Как ще различаваме видовете наречни изречения?

Заключение на учителя: И така, днес отново се убеждаваме, че сложните изречения са огромна и все още малко проучена страна, така че ще посветим още един урок на изучаването на тази тема.

3. Класиране.

VI. домашна работа:параграф 12, стр. 67–68, извлечете 9 сложни изречения с наречни изречения от романа на М. Ю. Лермонтов „Герой на нашето време“ различни видове.

Преглед:

https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

Сложно изречение Сложни изречения

Преглед:

За да използвате визуализации на презентации, създайте акаунт за себе си ( сметка) Google и влезте: https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

Сложно изречение. Видове подчинени изречения

Подчинено наречие Места на времето Условия Причини Цели Сравнение Начин на действие Мерки и степени на отстъпка Последствия

Подчинено изречение за място Въпроси Съединителни думи Къде Къде Къде От Пример 1

Подчинено изречение за време Въпроси Съюзи When Hardly Само Just While Since Only As soon As веднага щом Докато Като пример 2

Подчинено изречение на условие Въпрос Съюзи Ако Ако Ако...тогава Веднъж Когато (= ако) Ако Винаги Когато Пример 3

Подчинено изречение на причина Въпроси Съюзни съюзи Тъй като Тъй като За защото Поради факта, че Поради факта, че Освен това, Поради факта, че Пример 4

Подчинено изречение за цел Въпроси Съюзи In order to In order to In order to Така че Тогава само Ако само Ако само Пример 5

Подчинено изречение за сравнение Въпрос Съюзи Сякаш Точно Сякаш Подобно Подобно Пример 6

Подчинено изречение за начин на действие Въпроси Съюзи Сякаш Точно към пример 7

Подчинено изречение за мярка и степен Въпроси Съюзи, съюзни думи So + (наречие) Какво Колко Колко Колко Колко Колко Колко Пример 8

SPP с подчинено време (Кога?) Щом се зазори, бяла лодка излезе в езерото. Събуди се (кога?), когато слънцето беше вече високо. (Кога?) Веднага след като разрушителите си тръгнаха, започнахме да опъваме палатки и да събираме дърва.

SPP с подчинено условие (При какво условие?) Когато няма съгласие между другарите, работата им няма да върви. Елате да косите сено (при какви условия?) само ако не вали. Лицето й се подобри (при какво състояние?), когато майка се усмихна.

SPP с подчинена причина Тя плака, защото (защо? по каква причина?), че не може да реши какво да прави. Не бях изненадан от постъпката му (по каква причина?), защото познавах характера му. Всяка работа е важна (поради каква причина?), защото тя облагородява човека.

SPP с подчинена цел Бавачката остана в сянка (защо?) да плете чорап. Лукашин се отърси (с каква цел?), за да легне по-удобно бремето на плещите му. В пълна тъмнина, с угасени фарове, флотилията се движеше бавно покрай самия бряг (с каква цел?), за да не се натъкне на мини.

SPP със сравнителна клауза Цялата стая изведнъж потъмня, (като какво?), сякаш завесите бяха дръпнати в нея. Ние тримата започнахме да си говорим, (как?) сякаш се познаваме от векове. Въздухът само потрепваше от време на време, (как?) както потрепва водата, разтревожена от падането на клон.

SPP с подчинен начин на действие Изтичахме горе, за да се облечем така (как? по какъв начин?), за да приличаме колкото се може повече на ловци. Ученикът изпълни всичко (как? по какъв начин?), както заповяда господарят. Пациентът се държеше така (как? по какъв начин?), както го посъветва лекарят.

SPP с подчинени мерки и степени Той никога не е работил толкова много (в каква степен?), колкото е работил тези дни. Беше толкова тъмно (колко тъмно?), че пътниците едва различаваха пътя. Стана толкова студено (до каква степен?), че от къщата излиза пара.

SPP с подчинени отстъпки В степта беше тихо, облачно (въпреки какво?), въпреки факта, че слънцето беше изгряло. (Въпреки какво?) Колкото и да беше силен духом Чичиков, той отслабна и дори позеленя. Мъгливите летни дни са добри (въпреки какво?), въпреки че аз и ловците не ги обичаме.

SPP с подчинено следствие Сутринта започна да вали (какво следва от това?), така че пътуването трябваше да бъде отменено. Наближаваше вечер (какво следва от това?), така че всички се прибраха. Снегът ставаше все по-бял, по-ярък (какво следва от това?), така че ме боляха очите.


Сложни изречения със

наречни изречения

Цели:

Образователни:

Запознайте се със сложните изречения с наречни наречия, видове наречни наречия, средства за общуване в този вид сложни изречения.

Развитие:

Определете видовете наречни изречения в ИПП.

Педагози:

Да култивира любов към природата на родната земя, към творчеството на руските поети.

Оборудване:

1. Компютърна програма “Фраза”. 2. Презентация „Сложни изречения с приказни клаузи.“

Предварителна подготовка:

1.Създаване на презентация за урока в Power Point.

ХОД НА УРОКА

I. Словото на учителя.

- Днес започваме да изучаваме темата „Сложни изречения с наречни клаузи“: Нека се запознаем с видовете наречни изречения и средства за комуникация в изречения от този тип. Но първо нека повторим наученото.

(Запишете числата в тетрадката си)

II. Повторение на наученото.(слайд 2).

- Поставете акцент върху думите, написани на слайда.

(Проверка на веригата)

- Запишете думите, в които сте допуснали грешки, в тетрадката за правилата.

2. „Сложни изречения“ (слайд 3)

Сега нека повторим сложните изречения (Повторение на теоретичната информация за сложните изречения).

3 .- Върху какъв тип сложни изречения работим в няколко урока?(SPP)

А) Кои изречения се наричат ​​SPP? По какво се различават от съставните?

в) На какви основни групи по смисъл се делят сложните изречения?

Заключение: „Сложни изречения“ (слайд 4)

- Добре, знаеш теорията доста добре.

4. Фронтално проучване – графична диктовка.

А Сега нека проверим на практика как сте усвоили материала, който сте изучавали. След като изслушате изречението, съставете неговата схема и определете вида на подчиненото изречение. Записваме схемите на дъската, излизайки една по една и в тетрадки.

  1. Спомнихме си известни певци, чието детство е преминало в нашия град. (Атрибут наречие)
  2. старец! Чувал съм много пъти, че ти ме спаси от смъртта. (Наречно пояснение)
  3. Дните на късната есен обикновено се карат, но са ми скъпи, скъпи читателю. (Сложно изречение)
  4. Няма град, който да не се гордее с някой свой сънародник (Наречие).
  5. Известно е, че руският език е богат на думи, назоваващи небесни явления. (Наречно пояснение)

А Нека запишем следващото изречение изцяло и освен схемата, да му направим пълен синтактичен анализ.

  1. Никога не слушайте тези, които говорят лошо за другите и добро за вас. (Разказ, неразказ, сложен, сложен)

- Назовете обстоятелствата с тяхното значение и въпросите, на които отговарят. (Обстоятелства във времето, начин на действие.)

Какви други обстоятелства съществуват? (Цели, места, причини, сравнения, отстъпки, условия, последствия)

Учител: наречните клаузи имат подобни значения, които отговарят на едни и същи въпроси и са разделени на същите видове като наречията в просто изречение.

- И така, нека да преминем към запознаване с новия материал. (Запишете темата в тетрадка) (слайд 1)

III. Учене на нов материал.

  1. И така, на какви групи са разделени наречните изречения (Слайдове 5 -9)?

- Как ще ги различим? (Относно въпроси, съюзи и сродни думи)(Слайд 10)

IV. Закачване на нова тема.

Нека проверим как разбирате новата тема с помощта на разпределителна цифрова диктовка.

1. Разпределение - цифрова диктовка.

Упражнение: чуйте изреченията и запишете номерата на изреченията в 2 колони:

  1. в 1-ва колона на IPP с наречни изречения,
  2. във 2-ра - прости изречения с обстоятелства.
  1. Ако животът ви мами, не тъгувайте, не се ядосвайте. (С подчинено условно)
  2. Влизайки в гората, човек усеща дъха на събудената земя. (Просто изречение)
  3. През зимата, когато всички водоеми замръзват, водолюбивите птици могат да умрат. (С подчинено време)
  4. Природата е използвана от древни времена за здравето и лечението на хората. (Просто изречение)
  5. За да не се изгубите в горите, трябва да знаете знаците. (С подчинена цел)
  6. Обичам гръмотевичните бури в началото на май. (Обикновено пр.)
  7. Вървете по свободния път, където и да ви води вашият свободен ум. (С подчинено изречение)
  8. Дните на късната есен обикновено се карат. (Просто изречение)
  9. Скоро те се привързаха искрено към нея, защото беше невъзможно да я разпознаят и да не я обичат. (С допълнителни причини)
  10. Истинското велико изкуство възвисява ума и душата на хората. (Просто изречение)

Ключ: комплекс изречение прости изречения

1, 3, 5, 7, 9 2, 4, 6, 8, 10

Назовете номерата на сложните изречения и номерата на простите изречения.

На какво се съсредоточихте при изпълнение на задачата? (Въпроси, съюзи, съюзни думи, брой граматични основи)

Сега погледнете навън. Как се чувстваш при това време?

- Да, природата винаги е красива, винаги съвършена. Природата винаги постъпва благородно.

Природата няма лошо време! Всяко време е благословия. Независимо дали вали, вали сняг... по всяко време на годината, трябва с благодарност да приемем...(от филма на Елдар Рязанов „Служебен романс“)

2. Работа с учебника. Упражнение 116, стр.74.

Упражнение: напишете IPP с наречни наречия, съставете диаграма на изречение, определете вида на наречното наречие.

- И накрая, ще проверим способността ви да поставяте препинателни знаци в сложни изречения с различни видове подчинени изречения, които ще бъдат оценени от най-безпристрастния учител - компютъра.

3. Колективна работа на компютър (компютърна програма „Фраза”: 9 клас, „Сложно изречение”, опция „Отделни изречения” № 515-518).

Упражнение: поставят препинателни знаци в сложни изречения с различни видове подчинени изречения.

(Съобщете оценките за изпълнение на работата по упражнението)

V. Обобщаване на урока.

1. Какво ново научихте за сложните изречения?

2. Как ще различаваме видовете наречни изречения?

Заключение на учителя: И така, днес отново се убеждаваме, че сложните изречения са огромна и все още малко проучена страна, така че ще посветим още един урок на изучаването на тази тема.

3. Класиране.

VI. домашна работа:параграф 12, стр. 67–68, извлечете 9 сложни изречения с наречни изречения от различни видове от романа на М. Ю. Лермонтов „Герой на нашето време“.


УРОК №32

Предмет. Сложни изречения с целенасочени изречения

Цел: задълбочаване на знанията на учениците за сложните изречения; развиват способността да идентифицират главните и подчинените части, да определят вида на подчиненото изречение (цел); научете да разграничавате връзките и съюзните думи, с помощта на които подчинените цели се свързват с главното изречение; развиват устната и писмената реч на учениците; култивирайте култура на речта, внимателно отношение към съучениците.

Оборудване: учебник, пособия за учениците.

ХОД НА УРОКА

Девет десети от мъдростта е да бъдеш мъдър навреме.

Т. Рузвелт

II. МОТИВАЦИЯ НА УЧЕБНАТА ДЕЙНОСТ НА УЧЕНИЦИТЕ

Четене на епиграфа и работа с него.

III. АКТУАЛИЗИРАНИ ОСНОВНИ ЗНАНИЯ НА УЧЕНИЦИТЕ

1. Самостоятелна работа с карти.

Карта №1

Ако успешно изберете работата и вложите душата си в нея, тогава щастието ще ви намери само. (К. Ушински)

Карта №2

Преведете изречението на руски. Поставете препинателни знаци. Извършете пълен синтактичен анализ на изречението. Начертайте неговата блокова схема.

Моля, направете всичко възможно, за да почететеі Слава на Матимеш. (Народно творчествое)

Карта №3

Напишете изречението, като използвате препинателни знаци и пропуснати букви. Извършете пълен синтактичен анализ на изречението. Начертайте неговата блокова схема.

И навсякъде, където гората беше по-рядка, бели платна лежаха на земята лунна светлина. (В. Катаев)

2. Проверка на домашните.

Свържете началото и края на поговорките. Запишете възстановените твърдения. Определете видовете сложни изречения.

IV. УЧЕНЕ НА НОВ МАТЕРИАЛ

(Учителят може да покани учениците да се запознаят с теоретичния материал на учебника.)

Клаузите за цел показват целта на действието, обсъдено в главното изречение. Те отговарят на въпросите защо? за какво? с каква цел? и са прикрепени към главния съюз така че, което в главното изречение често съответства на показателните думи тогава, в ред, с това.

Подчиненото изречение може да се появи преди, след или вътре в главното изречение и се разделя със запетаи.

Например: Тогава ковачът кове клещи, за да не изгори ръцете си. Демонстративните думи за това, за това, тогава, с това могат да се отнасят както за главното изречение, така и за подчиненото изречение. В първия случай запетаята се поставя пред думите, във втория - след тях.

V. КОНСТРУКЦИЯ НА УЧЕНИЯ МАТЕРИАЛ

(Учениците изпълняват упражнение по избор на учителя.)

Препишете изреченията; поставяне на препинателни знаци; определят вида на подчиненото изречение; Подчертайте съюза, с който се свързва с главното изречение, и показателните думи в главното изречение.

1) Сутринта имаше снежна буря, но до закуска времето се проясни.

2) Осетинският таксиметров шофьор неуморно караше конете си, за да изкачи връх Коишаури преди падането на нощта и пееше песни с пълно гърло.

3) За да стигнем до селото навреме, трябваше да пресечем широка река.

4) Ученикът направи точно както го научи учителят.

С тези словосъчетания съставете изречения по модела и ги запишете. Подчертайте съюзите.

проба:

Фразата - трябва да го правите систематично. Предложение - Да се ​​овладее чужд език, трябва да се справим с него систематично.

Пишете съвети към съучениците си по различни поводи, като използвате съюзи, така че (че), за да, така че, тогава това, за да.

VI. ОБОБЩЕНИЕ НА УРОКА

Довършете изреченията, написани на дъската.

Подчинените изречения за цел показват...

Подчинените изречения за цел отговарят на въпроси...

Подчинените изречения с цел се свързват с главното изречение чрез съюзи...

Подчиненото изречение на целта може да стои...

VII. ДОМАШНА РАБОТА

1. Научете теоретичен материал от учебника.

2. Изпълнете упражнение от учебник по избор на учителя.

3. Напишете 5-7 изречения с подчинени изречения и направете синтактичен анализ на едно от тях.




Публикации по темата