Обобщение на урока по ограмотяване „Сричка. Разделяне на думите на срички" (подготвителна група). Обобщение на урок по руски език на тема "Разделение на думите на срички" (1 клас)

Цели:

  • Образователни: научете способността да разделяте думите на срички;
  • Развитие: развиват познавателен интерес, устна култура ученически изказвания, умения за калиграфско писане, логическо мислене, памет;
  • Образователни: да култивира интерес към предмета, съзнателна дисциплина и култура на образователната работа, внимателно отношение към здравето

Задачи:

  • Учете децата правилно да разделят думите на срички;
  • Упражняване на определяне на броя на сричките в думите;
  • Развивайте интелектуални качества: мислене, внимание, реч;
  • Култивирайте уважение към роден език, култура на общуване, умение за работа по двойки, индивидуално и колективно.

Оборудване:учебник Андрианова Т.М., В.А. тетрадка № 1 на печатна основа от Т.М.Андрианова, В.А. компютър, портрет на А. Толстой.

Литература:

  • Учебник „Руски език” Т.М.Андрианова, В.А.Илюхина АСТ „Астрел”, 2009 г.;
  • „Руски език”, планове на уроци по учебника на Т.М.Андрианова, В.А.Илюхина, Москва, АСТ „Астрел”, 2007 г.;
  • Програми на общообразователни институции. Начално училище. 1-4 клас. Учебно-методически комплект “Планета на знанието”, Москва АСТ “Астрел”, 2006 г.;
  • “Стихотворения”, С. Я. Маршак, Москва, издателство.

"Просвета", 1995 г.индивидуален; фронтално-индивидуални, групови, самостоятелни

Методи:вербален, визуален, изследователски, частично търсещ

Форма на обучение:урок-игра

Видове речева дейност:слушане, говорене, писане, четене

Напредък на урока

I. Организационен момент

Червеното слънце се събуди
Дойде да ни посети сутринта.
Всички момчета се усмихнаха
- Време е да започнем урока!

1. Встъпителни бележкиучители

– Днес в клас ще направим невероятно пътешествие в страната на Знанието, ще направим нови открития и едно момче ще ни помогне, а вие вече можете да познаете името му:

Ходене до училище с буквар
Дървено момче.
Вместо това отива на училище
В будка за бельо.
Как се казва тази книга?

Как се казва това момче?

(На дъската се появява плакат с изображение на Пинокио.)

II. Калиграфия

1. Писмена графична диктовка на букви (учителят диктува алгоритъм от 3–4 букви). Учениците си водят бележки малки букви (a, c, i, c).

2. – Установете прилики и разлики в изписването на следните букви: ts, sch, u.

След сравнение и анализ учениците записват тези букви първо по пунктираните линии, а след това самостоятелно.

III. Работа с думи от речника. Лексико-правописна работа

– Днес за час Буратино подготви гатанка за вас:

Започва у дома и свършва у дома... ( път.)

– Думата „път“ е общославянска. Първоначалното значение е „разчистено място“. Път означава ивица земя, предназначена за пътуване; маршрут; пътуване, на път.

Само си помислете колко
Значението на думата "път".
Магистралата се нарича скъпа,
И пътеката, минаваща наблизо,
И пътят, който лежи в равнината,
И пътя на караваните в пустинята,
И стъпката на катерач в кръг,
Към върха, скрит в облаците,
И следата на кораба над вълните,
И сините висини над нас.
(В. Остен)

Записване на думи: път, пътека, живовляк

– Поставете ударение върху думите. Маркирайте неударените гласни.

Физкултурна минута

Пинокио ​​се протегна,
Веднъж - наведен,
Две - наведени,
Разпери ръце настрани,
Явно не съм намерил ключа.
За да ни вземете ключа,
Трябва да се изправим на пръсти.

IV. Изложение на учебната тема (неизменна част)

- Прочети го.

-Какво забеляза?

– Как можете да наречете този запис? ( Книга за броене.)

- Кажете римата за броене с цели думи и оставете вашия приятел да брои сричка по сричка.

– Как да определим колко срички има в една дума?

Установено е как да се определи броят на сричките в думите.

2. Четене на правилата от учебника (стр. 12)

Извършва се наблюдение на думите в колони (упражнение 32, стр. 12)

– По какво се различават думите в колоните?

Установено е, че всяка колона съдържа думи, състоящи се от една, две, три срички. (Децата аргументират отговорите си).

- Запишете двусрични думи.

– Подчертайте буквите, чиито букви могат да образуват срички (букви на гласни звукове).

3. Слайд номер 3 е на екрана

-Коя приказка започва така?

– Кой ще продължи по-нататък тази прекрасна приказка на А. Толстой?

Слайд номер 4.

– Прочетете отново пасажа. Запишете първото изречение.

– Над всяка дума напишете число, показващо броя на сричките.

V. Физкултурна минутка

VI. Консолидация

(Работа в вариативната част на учебника). Задачи по избор.

1. Пр. номер 4.

КОР К А, J A B A, Р Е К А

– Към кои думи трябва да се добави сричката ЛО, а към кои – ЗИН, за да се образуват нови думи? Запишете ги.

– В получените думи подчертайте втората сричка.

2. Упражнение №6.

СЛАВЕЙ, КЛОУН, КОН, ЛОС, ДУМА, ПЛАШИЛО, УХО

– Запишете думите със сричката – ЛО. (СЛАВЕЙ, КОН, ПЛАШИЛО)

3. Пр. номер 7.

– Прочетете поговорките, написани без интервали между думите. Попълнете пропуските и препишете поговорките.

Винаги е празник за мързеливите.
Здрав на пътя.

Как разбирате значението на поговорките?

– Обърнете внимание на илюстрациите към тези поговорки.

VII. Интелектуален маратон

Слайд номер 5 е на екрана.

- Възстановете имената на животните. Запишете думите, които получавате. Разделете на срички.

Децата записват думите, които получават (жираф, куче, лисица, костенурка, гъсеница) и ги разделят на срички.

VIII. Обобщение на урока

– Какво научихте в час днес? Как да разберете колко срички има в една дума? Нека прочетем правилото отново и го запомним.

Използвана литература.

  1. Учебник „Руски език” от Т.М.Андрианова, В.А. – М.: АСТ “Астрел”, 2004 г.
  2. Обучение в 1 клас по учебника „Руски език” на Т.М.Андрианова, В.А. – М.: АСТ “Астрел”, 2004 г.
  3. „Отивам в клас” Основно училище. – М.: Първи септември 2003 г.
  4. руски език. Дидактически материал. – М.: Образование, 1997
  5. „Златният ключ или приключенията на Пинокио“. – М.: Детска литература, 1995.

Обобщение на урока на руски език

Vспециален (поправителен) средно училище VIII вид

по темата "РАЗДЕЛЯНЕ НА ДУМИТЕ НА СРИЧКИ»

Тип урок: затвърдяване на преминатия материал

Цели: Образователни

    Укрепване на способността за разделяне на думите на срички

    Затвърдете знанията на децата за сричките

    Укрепване на способността на децата да различават думи от една или две срички

    Разширете своя речников запас

Поправителен

    Работете върху коригирането на паметта, вниманието, визуалните и слуховите анализатори въз основа на упражнения за запаметяване на думи

Образователни

    Култивирайте интерес към предмета и мотивация за учене

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент.

Психологическо настроение за урока. СЛАЙД 1

В природата има слънце. Свети, обича и топли всички ни. Затова нека всеки негов лъч надникне в нашата класна стая и не само да ни стопли, но и да ни даде сила, точност и увереност.

- Мисля, че днес ще имаме интересен урок и настроението ще бъде прекрасно.

Да проверим дали всичко е готово за урока.

Всичко ли е на мястото си, всичко наред ли е,

Писалка, книга и тетрадка.

Всички ли седят правилно?

Всички ли гледат внимателно?

- рапорт от дежурния.

II. АКТУАЛИЗИРАНИ ОСНОВНИ ЗНАНИЯ.

    Въведение в темата

Кой може да каже от какво се състои нашата реч? (от предложения)

В какво се състоят предложенията? (от думи)

На какво се делят думите? (на срички)

Тема на днешния урок „Разделяне на думите на ……..“на черната дъска геометрични форми. (На бюрата децата имат геометрични фигури от картон с букви (s, l, o, g, i.)

Трябва да съпоставите вашите фигури с нарисуваните. И можете да разберете темата на нашия урок. (Децата събират дума от фигурите и на дъската се появява надпис „СРИЧКИ”).

Кой ще назове темата на урока? (Разделяне на думите на срички.)

На нашия урок дойде куче. Какъв псевдоним можете да дадете на куче? (бъг)

Колко гласни има в тази дума?

Колко части има тази дума?

Запомнете: Частите, на които се разделят думите при произнасяне, се наричат ​​срички.

Колко гласни?

Колко гласни има във всяка сричка?

Запомнете: В една дума има толкова срички, колкото и гласни звуци.

Думата Жучка има 2 гласни, което означава 2 срички. 1 гласна означава ......

    Играта "Най-внимателният"

- Сега да проверим кой от вас е най-внимателен. Ще ти казвам думи и срички, а ти пляскай с ръце само когато чуешсричка.

речник:Круша, si, тиква, грозде, stru, пипер, краставица, или, яйце, домат, zhi, зеле, ябълка, boch, портокал, уста, тиквички, ik, ochk, грах, la, sta, зеле.

Кажете ми каква е разликата между срички и думи? ( Една дума има значение, значение, но сричката не.)

3. Гимнастика за пръсти

Имаме урок по руски език, нека си спомним как да седим и да държим писалката правилно.

За да пишем красиво ние с вас, нека подготвим пръстите си за писане.

Хайде да мариноваме зеле за зимата!
Нарязваме зелето - нарязваме го,
Ние сме три-три зелки.
Осоляваме зелето, осоляваме го,
Натискаме зеле - натискаме!

(Извършете движения на ръцете в съответствие с думите)

Отваряме тетрадките, записваме номера и готина работа.

4. Минута на писане.

    Как вие вълк? УУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ

    Как плаче бебето? UA-UA-UA

    Как децата си крещят в гората? AU_AU_AU_

    Как кукува кукувицата? KU_KU_KU

Какъв звук чуваме във всички тези думи? Произнесете този звук ясно. Изпейте го в хор.

Когато произнасяме звука (У), въздухът излиза свободно от устата. Нито устните, нито зъбите, нито езикът му пречат.

Звук (U) - какво? (гласна). Звукът(овете) в буквата се обозначава с коя буква (U).

Момчета, кой позна каква буква ще напишем по време на минутата за писане? Да си припомним как се пише:

Поставете писалката точно под горната линия на работната линия. Преместваме ръката си нагоре, докосваме линията, правим закръгляване, преместваме ръката си надолу до средата на работната линия, правим закръгляване, преместваме ръката си до горния ред и пишем дълга наклонена права линия със закръгляване отдолу .

5. Писане по памет.

Да проверим написаното изречение. (Децата проверяват самостоятелно написаното с модела)

азII. ФИКСИРАНЕ. РАБОТА ПО ТЕМАТА.

1. Работа на дъската и в тетрадка.

Продължаваме да работим в тетрадки.

Отворете учебниците си на страница 62.

Кой виждаме на снимката за упражнение 6?

Това са насекоми. (Избройте всички насекоми)
Разговор за грижата за насекомите.
- Кой от вас е почивал сред природата?
- Какви насекоми видяхте там?
- Възможно ли е да ги убием? (- Не можете да убивате насекоми)
- Защо? (- Те са полезни, птиците се хранят с тях. Много от тях са много красиви. Трябва да им се възхищавате)
(Попълнете задачата: копирайте сричките, като ги добавите към думата, подчертайте гласните, произнесете правилото.)

По време на упражнението се извършва упражнение за очите

Физически упражнения.

Аз наричам думи-имена, а вие пляскате броя на сричките му и правите наклонения. Ляво и дясно.

Ние пляскаме дума, състояща се от една сричка и стоим прави.

Имена: Максим, Саша, Серьожа, Еля, Андрей, Серьожа.

По време на физиката затвърдихме знанията си как да разпознаваме сричките в думите.)

    Игра „Вземете сричките“.СЛАЙД 16

Трябва да свържете сричките от първата колона със сричките от втората колона, за да образувате думи.

Какви думи получихте?

Колко срички има във всяка дума? защо

IV. домашна работа

Страница 62 упражнения 7 (Обяснение на домашното.)
-Познайте имената на животните по първата сричка. Запишете го сричка по сричка. Маркирайте гласни. Познайте имената на животните по първата сричка.
V. РЕЗУЛТАТ ОТ УРОКА.

Какво научихте в урока?
- Какво ново научихте в урока?
Dog Bug ви хвали за добра работа. браво! Благодаря на всички!
(Оценка на учениците)
СЛАЙД 17

Схемата на урока „Разделяне на думи на срички, пренос на думи“ е предоставена за фронтални уроци с ученици от 2-3 клас, които имат заключение за PPE поради NVONR (1 година обучение).

Обобщение на урока по темата: Разделяне на думите на срички. Трансфер.

Цел: Подобрете способността на децата да разделят думите за пренос.

Задачи:

1. Дидактически:

  • Подобрете уменията сричков анализи синтез на думи.
  • Подобрете знанията на децата за правилата за пренасяне на думи.
  • Практикувайте правилен пренос на думи.

2. Коректив:

  • Подобрете уменията за анализ и синтез.
  • Развивайте фини двигателни умения.
  • Подобрете координацията на движенията.
  • Развивайте се логическо мислене.

3. Образователни:

  • Продължете да развивате положително отношение към класовете.
  • Развийте умения за сътрудничество по двойки.

Оборудване: картинки, нарязани на парчета; карти с номера 1, 2, 3,4 за всяка; ножици 4 бр.; прости моливи, цветни химикалки; печатни думи: бърлога, делфин, дебел, пътници; пликове с тези думи и разграфени листове хартия; текстови схеми; правила за прехвърляне; карти с картинки; индивидуални офертни карти; карти за графични диктовки.

Прогрес на урока:

Организационен момент.

Упражнения за координация на движението.

Покажете дясното си ухо с лявата ръка, дясна ръкалявото ухо. Да направим упражнението "Уши-нос".

Назоваване на части от тялото.

Покажете къде е задната част на главата, бедрото, пищяла, лакътя.

Съставяне на картина, нарязана на части.

Сега трябва да свържете, сглобете картината. какво правеше сега (съставено цяло от части). Кое е по-голямо - част или цяло? (цяло).

Това означава, че частите на картината са частите, от които сте я сглобили.

Основна част.

Определяне на темата на урока.

Работата се извършва по двойки.

Сега ще се сдвоите. Ще ви дам листчета с думи. Но тези думи не са прости, буквите в тях са разбъркани. Трябва да ги поставите на място и да определите кои са тези думи.

За една група думата беше изгорена, за втора група беше отнесена.

Какво получи? (срички), (сричкопренасяне).

Ще ви помогнат ли тези думи да определите какво ще правим в час? Помислете за това. (Разделяйте думите на срички и за пренасяне).

2. Разделяне на думите на срички по слух.

Нека опитаме. Аз ще ви казвам думи, а вие ще определяте колко срички има в една дума? Как можете да определите колко срички има в една дума на ухо? (Броят на гласните звуци в една дума е равен на броя на сричките).

Нека изиграем една игра и да проверим уменията ви за слушане. Играта се казва "Silence". Аз назовавам думата, а вие увеличавате числото в зависимост от това колко срички има в думата.

Тротоар, носорог, трамвай, ухо, мост, ботуш, красиво.

Ако някой покаже неправилно, тогава с тази дума се извършва следната работа:

  • Нека подчертаем гласните звукове в думата тротоар, колко са? (3), кои? (о, о, а);
  • Как иначе можете да проверите колко срички има в една дума? (ръкопляскане на думата);
  • нека пляскаме (тро-ту-ар).

3. Съставяне на думи от срички, които са имена на картини.

Нека играем на играта „Направи дума“. Нека се сдвоим.

Ще ви дам листовки със снимки. Ще трябва да създадете нова дума. За да направите това, ще трябва да разделите името на думата на картината на срички. Изберете първата сричка от името на всяко изображение и създайте нова дума.

луна, котка, звънец (кошница)

снежинка, гълъб, Виктория (снежен човек)

молив, дъга, мелница (карамел)

чук, кон, ухо (мляко)

4. Разделяне на написани думи на срички и подбиране на думи, които да отговарят на схемата.

Разделихме думите на срички по слух, измислихме нови думи, а сега нека се опитаме да разделим написаните думи на срички. Вашата задача ще бъде да разделяте думите на срички, да поставяте ударение и да намирате подходяща схемаза тази дума.

думи: бърлога, делфин, дебел, пътници.

Децата се канят на дъската едно по едно. На дъската има диаграми на думи.

- „Бърлога“. Колко срички има в тази дума? Как да определите? (Колкото гласни, толкова срички).

(3 срички, защото има 3 гласни: e, o, a).

Поставете акцент.

Изберете подходяща схема. Поставете думата под диаграмата.

Защо разделяме думите на срички? (За тирето на думите).

И какво правила за прехвърлянезнаеш ли

  • Думата се пренася сричка по сричка.
  • Буквата “th” не може да бъде отделена от предишната сричка.
  • Една буква не може да бъде оставена и прехвърлена.
  • “b”, “ъ” не могат да се преместват отделно на следващия ред.
  • Думи с двойна съгласна: оставете едната буква, преместете другата.

Правилата са публикувани на дъската в горния ляв ъгъл.

Сега нека разделим тези думи за пренасяне.

Децата отиват до дъската едно по едно. Те работят самостоятелно на терен.

Всеки от вас има плик с надписи и подредени листа, както и ножици.

Нека разделим думата "бърлога" на срички. Сега, кой на дъската и кой на листчетата, покажете как можете да пренесете тази дума? Има ли друг начин? как?

И така са всички думи.

5. Затвърдяване на уменията за разделяне на думите на срички и за сричкопренасяне. Отгатване на пъзели.

Погледнете дъската, тук са написани думите: „момче“, „дъжд“. Разделете бухала на срички и за сричкопренасяне.

Децата се редуват да отиват до дъската. На терен работят в тетрадки.

Отворете тетрадките си и запишете числото. В тетрадките разделяме на срички и пренасяме с молив.

Те са разделени на срички с помощта на дъги и вертикални пръчки за пренасяне.

Но следните думи са криптирани. Първо трябва да се отгатнат.

Ребуси: I100RIYA, KO100CHKA, S3ZH, RAS100YANIE, OSEEE, изографско желязо.

Познахте думата, запишете я, разделете я на срички и я прехвърлете.

6. Физкултурна минутка.

Класът вдига ръце - това е.
Главата се обърна - това са две.
Ръцете горе, гледайте напред - това са три.
Ръцете встрани по-широки, обърнати на четири.
Натискането им със сила отстрани е пет.
Всички момчета сядат тихо - това са шест.

Офталмогимнастика: затворете очи, отпуснете се, отворете очи, погледнете право, нагоре, надолу, към носа си и към мен.

7. Деление на думите на срички и за сричкопренасяне в изречение.

Задачи на карти според степента на трудност.

Трябва да формулирате правилно изреченията. Разделете всяка дума в изречението на срички и за пренасяне.

1 карта. (Ti, de) обуй (zi, re, but, vuyu) обувки. (De, ny, e, zhur) (bi, ra, u, li) клас.

2 карти. Точкилас мякор ихсво цовптен. (U, tel, chi, tsa, ni) (va, li, pokh, la) (de, nykh, zhur).

3 карта. Те са (li, va, po, li) цветя и (me, under, ta, li) етаж.

4 карти. (bya, ta, re) (kah, кон). Съставете изречение с тези думи и го запишете.

Запишете предложенията в тетрадката си.

8. Графична диктовка.

Лявата страна е начертана, начертайте дясната.

III. Финалната част.

Обобщавайки.

Какво научихме да правим днес?

Какво беше неясно или трудно за вас?

Какви задачи ви харесаха?

2. Отражение.

Начертайте кръг в тетрадките си. Изберете цвят.

  • Дръжката е зелена, ако всичко ви е ясно, лесно е;
  • червено - ако е имало трудности при изпълнение на задачи, грешки;
  • черно - ако урокът не ви е харесал, има нещо, което не сте разбрали и имате нужда от помощ.

3. Сбогом.

Урокът свърши. благодаря ви Довиждане!

Каракаш Надежда
Обобщение на урока за обучение по грамотност „Разделяне на думите на срички. акцент"

Обобщение на урока по грамотност.

Предмет: Разделяне на думите на срички. Акцент.

Цел урок:

Научете учениците да разделят думи в срички;

Развийте умението за правилно поставяне ударение на думите;

Развийте съгласувана реч и памет;

Събудете интерес към езика и готовност за учебни дейности

Оборудване: ABC: Учебник. за общо образование институции. В 2 части. / [IN. Г. Горецки, В. А. Кирюшкин, Л. А. Виноградская, М. В. Бойкина] - М.: OJSC „Москва. учебник", 2011. – 127 с.

Етап урокСъдържание на дейностите на учителя и ученика

Забележка

1. Организационен момент.

(1 мин.)Здравейте деца. седнете Моля, оставете учебника и молива на бюрата си.

2. Мотивация за дейност

(2 минути)

От какво се състои нашата реч? В какво се състоят предложенията? Дайте примери думи.

Вижте какво ще направя сега.

Какво ще правим днес на урок? (Ще споделим думи на парчета.)

Тези части се наричат срички.

Отговаряйте на въпроси.

Учителят чертае линия на дъската, показваща дума, а след това го разделя на части.

3. Учене на нов материал

На дъската е закачена рисунка на лисица.

Кой е показан на снимката? (Лисица.)Да кажем в унисон дума лисица.

Чуй ме да го кажа дума: лисица. Кажете същото.

Колко части има в това думата, която си чул? (Две.)

Ще ти покажа какво има в него думата има две части.

Виждате какво има в това думата има две части. Ще водя показалеца по всяка част от диаграмата, а вие ще казвате в унисон дума за тези части.

Забележка. Задачата може да бъде адресирана и до отделни ученици.

На дъската е закачена рисунка на катерица.

Кой е на снимката тук? (Катерица.)

кажи го дума в унисон. Как го казахме - веднага или не?

Точно така, направихме кратка спирка и думакатерица произнася се на две пъти: катерица. Така че в това думата има две части. Коя е първата? (бяло-.)Какво е второто? (-ка.)

Части, на които са разделени думи, както са изречени, се наричат срички. Кажете го в унисон срички от думи.

На черна дъска е нарисувана рисунка на катерица схема:

Защо под картинките на лисица и катерица има еднакви диаграми? (Това са диаграмите думи, състоящ се от две срички.)

Отворете учебника си на страница 10.

Съставете истории въз основа на сюжетната рисунка.

Къде отидоха децата?

Какво правят там?

Кой беше с тях?

Кой ги срещна? как?

Правете предложения за схеми:

Съставете изречение от три думи за момче. (Момчето носи колата.)

Относно момичето. (Момичето носи кукла.)

Относно татко. (Татко отвори багажника.)

колко думи в това изречение? Кое е първото? Какво е второто? Кое е третото?

Вижте снимката. Едно момче дойде при нас. Нека да му дадем име.

Избира се едно от имената, предложени от децата, например Дима; с това работата се извършва с думи.

кажи го дума в унисон наведнъж. Сега нека всеки да го каже дума и гледай, всяка част от гласа се произнася с еднаква сила, тоест всяка негова сричка. (Едно от сричкипроизнася се с по-голяма сила на гласа, по-провлечено.)

Какъв вид сричка? (Първо:D.)

Точно така, този сричка е подчертана в думас по-голяма сила на гласа, провлачено произношение. това ударена сричка.

Вижте диаграмата на това думи:

Колко има в него избрани части? (Две.)

Над кое има наклонена черта? (Над първия.)

Коя част от това думи– първото или второто – произнася се с повече сила в гласа, провлачено? (Първо.)

Значи пада върху първата част акцент, тирето отгоре означава това първата сричка е под ударение.

Отговаряйте на въпроси.

Учителят рисува линия, показваща дума, и го пресича в средата с малка вертикална линия.

Учител (показва рисунка на момче).

4. Физ. само минутка

(2 минути)Пинокио ​​Един ученик е на дъската, останалите правят упражнения на местата си

5. затвърдяване на нов материал

(15 минути)колко срички в думите:

мама, книга, кола, топка, куче, котка, цветя, трева, барабан, море?

Пребройте колко срички във вашето име.

На страница 11 погледнете надолу по страницата. Можете ли да посочите кой е на снимката в долната част на страницата?

На какви две групи могат да се разделят нарисуваните животни? (Птици и животни.)

Просто назовете птиците. (Чайка, врана, гъска.)

Назовете животните. (Катерица, вълк, лисица.)

Студентите инсталират сричков състав на думите, постави акцент.

При определяне на ударението на думататрябва да използвате алтернативната техника за прехвърляне ударение върху всяка сричкадобре дошли отново всеки път на правилното произнасяне думаза неутрализиране на грешния звук думи, например:

лисица. Кажете с ударение върху първата сричка. (Lsa.)

Така ли казват? (Не.)

Как да го кажа правилно? (Лисица.)

IN думата има само едно ударение, без значениеколко има в него срички; много е важно да се определи правилно и бързо ударение на думата; Ако ударението е грешно, Това думаПросто е трудно да се знае; невъзможно е да се разбере какво означава.

Вижте 11.

Избройте елементите, показани в долната част на страницата. (Чаша, чайник, тиган, чаша, чиния.)

Назовете тези елементи по едно с една дума. (Ястия.)

Ястията са предмети, които могат да бъдат изсипвани или изсипвани.

Име думи, състоящ се от три срички.

Което ударена сричка?

Име думи, състоящ се от две срички.

Което ударена сричка?

Защо диаграмите под снимките, показващи чаша и чайник, са еднакви? ( Думите имат две срички, първо ударена сричка.)

С какво е различно? думата стъкло от тези думи? (Местоположение акценти.)

Студентите инсталират сричков състав на думите, постави акцент.

(2 минути)Какво ново научи?

Какво ви хареса особено? защо

Какво причини затруднението? защо

Благодаря за урок.

Отговаряйте на въпроси.

Публикации по темата:

Бележки за уроци по грамотностЦели: да се затвърди способността да се слуша внимателно звука на думата; укрепване на способността за разделяне на думите на срички.

Резюме на GCD за подготовка за обучение по ограмотяванеОбобщение на образователните дейности за подготовка за обучение по четене и писане (подготвителна група за училище) Тема: „Грамотност“. Цел: затвърдете знанията за подготовката.

Обобщение на урок по ограмотяване „Звуци [f]-[f’], буква F“Бележки за уроци по грамотност. Тема: Звуци [f - f’], буква F. Цели: създаване на условия за: - запознаване със звуците [f"], [f"] и тяхното означение.

Обобщение на урок по руски език във 2 клас „Правопис на думи с мек знак“руски език. 2 клас Сурикова Л.В. Тема на урока: „Правопис на думи с мек знак» Цел: развиване на умението за правопис на думи с разделител.

Тема: Дума и сричка. Разделяне на думите на срички. Пренасяне на думи.

цел: Обърнете внимание на значението на гласните звуци и техните характеристики.

Задачи:

1. Изяснете разбирането на учениците за сричка като част от дума, на която тя се разделя по време на произношението.

2. Развийте способността да разграничавате броя на сричките в една дума по броя на гласните звуци. Научете се да прехвърляте думи от един ред в друг.

3. Да развива логическото мислене, хоризонта, вниманието и паметта у децата.

4. Култивирайте интерес към предмета, чувство за колективизъм.

Прогрес на урока.

  1. Организационен момент.

Нека се усмихнем един на друг и да започнем урока.

Нека направим упражнение, което ще подобри вниманието и речта ви: трябва леко да извиете ушите си от горната точка до лоба 3 пъти.

Загряване „Да“ или „Не“.

В азбуката има 33 букви.

Има 8 дни в седмицата.

Гласният звук образува сричка.

В дъгата има 7 цвята.

Думата кон има 3 букви.

В думата цветя ударението пада върху първата сричка.

  1. Обявяване на темата на урока.

Днес ще продължим да се учим да разделяме думите на срички въз основа на броя на гласните звуци в тях и да се учим да копираме думи, като ги произнасяме сричка по сричка.

  1. Лексика и правописна работа.

Krizina, yag да, тъмнина, в плах, n съд, m рози, горд,

L Pata, лети.

- Коя дума е допълнителна и защо?

- Какъв е правописът в думата?

- Какво е общото между другите думи? (Във всички думи буквата О липсва).

- Какви са тези думи?

- Защо да ги учим наизуст?

Трябва да запишете думите в тетрадката си по азбучен ред.

Вдигнете ръце, кой не е уверен в способностите си да се справи със задачата и трябва да повтори азбуката, преди да завърши работата?

Поставете ударение, подчертайте буквите, които трябва да запомните.

Обърнете внимание на калиграфията на буквата.

С какви правописи работихме?

Заключение. Работихме с неударени гласни, непроверено ударение. Това са думи от речника, трябва да запомните техния правопис.

Проверка спрямо готова проба.

Вдигнете ръце, кой записа думите без грешки?

браво!

  1. Усвояване на нов материал, структуриран като развитие на речта на учениците, обогатяване на речника.

Кое време на годината е сега?

Чия снимка е пред вас?

как се казва

Вие и аз знаем, че много известни художници, писатели и поети обичаха това прекрасно време на годината и посветиха прекрасните си творби на есента.

И днес в клас отново ще говорим за есента.

1. Визуална диктовка.

На дъската:

През есента вървях по горска пътека.

Прочетете изречението внимателно и го запомнете.

Затворете очи и си представете визуално изречението (надписът на дъската се затваря).

Запишете изречението по памет.

преглед. (Записът на предложението се отваря на дъската).

На какви изписвания трябва да обърнем внимание? Ще проверим от края на изречението.

(Децата назовават правописа по алгоритъма за изписване на неударени гласни в основата).

В коя част от думата липсва неударена гласна, проверена чрез ударение? Маркирайте корена в съществителните.

2. Формиране на целта на урока.

Преди да изпълните следващата задача, кажете ми какво трябва да знаете, за да поставите думите с тире? (Да може да разделя на срички).

На какво обръщаме внимание, когато разделяме думите на срички? (На гласна).

Пренос на гласни звуци сричка дума

Какво трябва да запомните? (В една дума има толкова срички, колкото и гласни).

Може ли една сричка да се състои само от един звук?

Да, може, но само от гласен звук. Всяка сричка образува само гласна.

Има ли такава дума в нашето изречение? (есен).

Заключение. Прав си, всички думи „почиват“ на гласни. Това означава, че гласният звук е основният в думата.

Сега ми кажете, можем ли да прехвърляме думи от един ред в друг по същия начин, по който ги разделихме на срички? (Не, не можем).

защо (Тъй като има определени правила за преместване на думи от един ред на друг).

Какви правила за трансфер знаем?

Не можете да оставите една буква и да я преместите на друг ред. Например:………..

При прехвърляне буквата Y не може да се отдели от буквата пред нея. Например…………

При прехвърляне буквата b не може да се отдели от буквата пред нея. Например…………

Ако една дума има двойни съгласни...

Докато изпълняваме упражненията, ще затвърдим знанията си.

(Отваря се бележка на дъската).

Падналите листа тихо пращяха под краката на гамия.

Сега ние с вас ще се научим да заменяме думите с по-точни и изразителни. Прочетете изречението.

Кои изписвания липсват? (Устен анализ на думи с липсващ правопис.

Какви други изписвания се срещат в други думи?

(Устен анализ на думи с липсващ правопис).

Може би някои от вас са забелязали и ще кажат: дали всички думи точно предават идеята? Нека помислим...

(Отговорите на децата)

„Пукаха падналите листа...“ „Пращят“ не листата, а дървата в печката или ледът на реката. „Шумоленето“ също не е подходящо. Листата на дърветата шумолят от вятъра. И думата „хрупкане“ също не е подходяща: сухите клони хрускат, а падналите листа шумолят.

(Думата „пукаше“ се изтрива и се изписва „шумоля“).

Запишете предложението. Попълнете пропуснатите букви.

Какво записахте? Докажете, че това е предложение. Дайте му описание.

Върху какви правописи работихте?

Нещо създаде ли ви трудности?

Как проверихте правописа на неударена гласна?

Упражнение. Подчертайте главните части на изречението и отгоре напишете с коя част на речта са изразени. (Ученикът работи на дъската).

Разделете думите на срички.

В коя дума гласната образува сричка? (о-паднал)

Как можете да прехвърлите тази дума от едната страна на другата? (паднал).

Момчета, нека добавим устно няколко изречения към двете изречения на дъската:

През есента вървях по горска пътека. Падналите листа тихо шумолеха под краката.

(Децата добавят собствени предложения).

Например: Те бяха златни, като слънцето. Листата летяха от вятъра. Златен дъжд шумоли в гората).

Какво получихме? (текст).

Докажете, че това е текст.

Как можете да го озаглавите?

(„В есенната гора“, „Златен дъжд“, „Падащи листа“).

3. Психологически физически упражнения.

Музиката на А. Вивалди „Годишните времена” звучи тихо.

Седнете изправени, затворете очи, отпуснете се. Представете си, че сте в есенна гора и слушайте музиката на гората.

Нека се усмихнем един на друг и да продължим нашия урок.

IV. Развитие на умения.

Сега нека направим упражнението. Ще имате нужда от внимание, памет и способност за концентрация.

Прочетете внимателно двойките думи, написани на дъската, и се опитайте да ги запомните. След минута и половина ще изтрия вторите думи от всяка двойка, а вие, въз основа на първата дума, запишете вторите думи в колона от паметта с линия, за да разделите думите.

Изберете тестови думи за тях и ги напишете, подчертайте правописа, маркирайте корена.

поща pm

Лейка

Шум в да

Мост рка

Апартамент баня

преглед. Децата се редуват да коментират правописа, а учителят записва думите на дъската.

Разделете всички думи на срички с вертикална черта.

Подчертайте думите, които не могат да се прехвърлят от един ред на друг. (шум, мост)

защо

Каква задача си поставихме?(Научете се да разделяте думите на срички и да ги прехвърляте от едната страна на другата).

научихте ли се браво!

  1. Диференцирана работа.

Сега ще работим върху карти.

Напишете знак за самочувствие в полето:

увереността в собствените способности е плюс;

ако се съмнявате - въпросителен знак;

не съм сигурен - минус.

На масата пред вас има 2 карти и трябва да изберете една според силата си.

Кой избра карта №1?(Извикайте един ученик от тази група до дъската).

Кой избра карта номер 2?(Извикайте един ученик от тази група).

(Децата вършат работата.)

Проверка на задачи за деца, работещи на дъската. Останалите сигнализират със „светофар“ дали задачата е изпълнена правилно или не.

Проверка на всички детски работи.

Кой си даде плюс и не сгреши? Правилно самочувствие. браво!

Кой постави въпросителен знак, но не направи грешки? Браво и те, работиха внимателно.

Кой гласува против и направи някои грешки? Правилно сте преценили силните си страни, виждате проблемите си и това ще ви помогне да ги премахнете.

  1. Обобщение на урока.

Какво правихме в час?

Какво трябва да се направи, за да се прехвърлят правилно думите от един ред в друг?

Сега нека проверим какво научихте в урока и направим кратък тест.

Ще инструктираме родителите да проверят и оценят работата ни.

Обобщение на урока

На руски

Тема на урока. Дума и сричка. Разделяне на думите на срички. Пренасяне на думи.

Учител: Илясова Галина Викторовна


Публикации по темата