Обобщение на урок по руски език на тема "запетая в сложно изречение със съюзи и, и, но"

Тема на урока: Запетая и точка и запетая в необединение сложно изречение.

Урокът беше подготвен от учителя по руски език и литература Степанова Марина Юриевна

Цел на урока:

Да се ​​​​развие у учениците способността за установяване на семантични отношения между части от несъюзно сложно изречение;

Да научи учениците да разбират правилно текста с помощта на препинателни знаци и въз основа на това да го четат, като спазват необходимата интонация;

Подобряване на правописната и пунктуационната грамотност на учениците;

Подготовка на учениците за Единния държавен изпит по руски език;

Култивирайте любов към природата

ХОД НА УРОКА.

I.Организационен момент.

II.Работа с класа.

Момчета, погледнете внимателно темата на урока, поставете си цели и ги назовете.

Ще започнем нашия урок с правописна загрявка. На слайд 2 виждате текста, изпишете думите с липсващи букви и обяснете правописа им (Слайд 2).

Текст на слайд

Забавно е да вървиш по тази пътека между две стени от висока ръж. Елк тихо те удря в лицето, дренки танцуват в краката ти, пъдпъдъци крещят наоколо, конят б... живее в... тръс. Тук е гората. Сянка и

т...гума. Величествени трепетлики бърборят високо над вас; дългите, висящи клони на брезите едва се движат; силен дъб стои като боец ​​до красива липа.

Нека обясним правописа на думите във верига.

Какви видове правопис повторихме в клас?

Сега нека прочетем този текст изразително. какво говори той Какви изречения срещнахме в този текст?

Момчета, нека си спомним какви характеристики има интонацията на несъюзни сложни изречения, чиито части са разделени със запетая и точка и запетая? (Използването на запетая в несъюзно сложно изречение прави речта жива; по-тясна връзка между изреченията се предава чрез изброителна интонация; изречения с точка и запетая се произнасят с понижаване на гласа към края на изречението и значителна пауза между изреченията; такива изречения се четат с бавно темпо, спокойно и някои с тих глас).

Каква роля играят тези изречения в текста? (Първоначално авторът отива в гората, впечатленията бързо следват едно след друго: „ушите се удрят в лицето, дренки се придържат към краката, пъдпъдъци крещят наоколо, конят тича в мързелив тръс.“ Тази доста бърза промяна на впечатления се характеризира с изброителна интонация със сравнително кратки паузи между изреченията и с постепенно повишаване на гласа преди всяка пауза.)

Но тогава авторът влезе в гората и нови впечатления го завладяха. кои? Обърнете внимание на темпото на речта и паузите между изреченията. (Даден е образ на горска тишина и спокойствие. В съответствие с това темпото на речта се забавя, паузите между изреченията стават по-дълги, гласът преди паузите вече не се повишава, а намалява почти до точка, но изброителната интонация остава)

Момчета, това не е първият урок, в който анализираме текстове. Кажете ми в кои текстове се срещат най-често несиндикални предложенияс точка и запетая, с точка и запетая? (В описанието на пейзажни скици)

(До И. С. Тургенев. Той дълбоко познава природата, усеща я фино, умее да създава ярки пейзажи с помощта на езика).

III.Продължаваме работата по текста. 1. Ще работим според вариантите.

1 вариантправи разборнесъюзно сложно изречение

2-ро изречение от текста “Тихо те блъскат в лицето класовете...”

2 опцияправи синтактичен анализ на изречение 5 от текста „Великолепни трепетлики бърборят високо над вас...“

Вариант 3 Напишете миниатюрно съчинение на тема „Зима в гората“, като използвате несвързани сложни изречения със запетая и точка и запетая.

IV. Осигурете материала

1.Поставете препинателни знаци в изречението, което виждате на слайд3

Силен вятър внезапно започна да бръмчи във висините, дърветата започнаха да бушуват, големи капки дъжд започнаха да чукат рязко, пръскаха се по листата, блесна мълния и избухна гръмотевична буря.

(Силен вятър внезапно започна да бучи отгоре, дърветата започнаха да бурят, големи капки дъжд започнаха да чукат рязко, пръскаха се по листата, блесна светкавица и избухна гръмотевична буря.)

Ще продължим да работим с вас по опциите и ще направим цялостен анализ на думата буря.Ще ви трябват речници, те са на бюрата ви.

1 вариантДайте етимологията на думата гръмотевична буря, правете морфологичен анализдуми, в заглавията на кои произведения се среща тази дума?

Вариант 2.Дайте лексикално значениетази дума; направи фонетичен анализдуми, в какви пословици и поговорки се появява тази дума?

Вариант 3.Направете разбор на думата гръмотевична буря според нейния състав, изберете думи с един и същи корен, изберете антоними и синоними към думата гръмотевична буря.

Учениците споделят своите открития за думата гръмотевична буря.

2. Пред вас има карти с тестови задачина Единния държавен изпит, който взех от стандартните изпитни опции

Задача 8. Посочете думата, в която липсва неударената редуваща се гласна в корена. Напишете тази дума, като поставите липсващата буква.

кр..клонове

м...любящ

актуализиран

з...смучеш

3. Намерете задача по темата на нашия урок в колекцията от стандартни изпитни опции и я изпълнете

V. Нека обобщим урока

Момчета, постигнахте ли целта, която си поставихте в клас?

Домашна работа: напишете от фантастикатекст от 5-6 изречения, в който има несвързани изречения със запетая и точка и запетая, направете синтактичен разбор на едно изречение, повторете правилото за поставяне на тире и двоеточие в безсъединително сложно изречение.

Тема: „Запетая в сложно изречение” Вид на урока: Цел: - Оборудване: мултимедиен проектор, компютър. За работа по двойки: карти с алгоритъм; За самостоятелна работа: - учебник „Руски език”;

- тестове на различни нива.
Вижте съдържанието на документа

„Урок по руски език: „Запетая в сложно изречение““

РУСКИ ЕЗИК

Тема: „Запетая в сложно изречение“Тип урок:

повторение и затвърждаване на наученото.

- цел:

развиват умението да поставят запетаи в сложни съюзни изречения;

Развиват способността за разграничаване на прости изречения от сложни; развиват умения за конструиране на изречения;

Развийте способността да съставяте диаграми на прости и сложни изречения;

Научете на умения за самочувствие и самоконтрол;

Подобряване на комуникационните умения; Развивайте се;

творческо мислене

Подобрете уменията за сътрудничество.Оборудване:

мултимедиен проектор, компютър.За работа по двойки

: карти с алгоритъм;

За индивидуална работа:

Учебник „Руски език”;

Тестовете са многостепенни.

Стъпки на урока

Напредък на урока

Образуване на UUD

аз Актуализиране на знанията. (Организационен момент).

Днес е толкова хубав ден. Радвам се, че съм с вас днес. Нека приветстваме всички присъстващи. И да им подарим усмивките си.

Как бихте искали да видите урок по руски език днес?

(след отговорите на децата се отваря запис на екрана)

интересно

Когнитивна

Развитие

Ефективно

За да направите такъв урок, действията на един учител не са достатъчни; необходима е и вашата помощ.

Какви трябва да бъдат учениците в клас?

(след отговори - запис на екрана)

Активен

Мислители

Ефективно

Внимателен

Дисциплиниран

Настройте се положително за урока.

1. Определяме основния въпрос на урока.

Погледнете дъската. Запишете отговора в колона.

Обича да дъвче моркови
Той яде зеле много умно,
Той скача тук и там,
През поля и гори
Сиво, бяло и наклонено,
Кой, кажи ми, е той?
(заек)

Прилича на червена топка
Само той не се втурва в галоп.
В нея здравословен витамин -
Това е узряло...

(оранжев)

Приличам на кутия
Слагаш ръцете си върху мен.
Учениче, познаваш ли ме?
Е, разбира се, че съм...

(Калъф за моливи)

Расте на дърво в градината
Красиви, вкусни, сочни плодове.
Ще ви подскажа: започвайки с буквата I
Започва приятели.
(ябълка)

Погледни ме -
Имам полета от моя страна,
Ще има пъзели за вас, деца,
На моите страници има клетки,
И за различни упражнения,
Без съмнение съм на линия.
Това е лесна гатанка:
Всички знаят, че съм...
( Бележник )

Загрята от горещото слънце,

Облечен в кожа като броня.

Ще ни изненада

Дебелокож...

(Ананас)

Ако лежи на дъното,
Корабът няма да избяга в далечината.

(котва)

Вижте първите букви на всяка дума, коя ключова думавертикален ли се оказа урокът ни?

(запетая)

Кажете ми в какви случаи се използва запетая в сложно изречение?

Формулирайте основния въпрос на урока.

„Каква е ролята на запетаята в сложните изречения?“

Когнитивна UUD

1. Ра да се обадимумение за извличане на информация от диаграми, илюстрации, текстове.

2. Представете информацията под формата на диаграма.

3 . Разкрийте същността и характеристиките на обектите.

4. Направете заключения въз основа на анализа на обектите.

5. Обобщете и класифицирайте по характеристики.

6. Съсредоточете се върху разпространението на учебника.

7. Намерете отговори на въпроси в илюстрацията.

II. Формулиране на проблема.

Етап 2. Припомнете си какво сме научили.

Погледнете дъската

Войниците се поздравиха за великата Победа.

Лицата им грееха от щастие и гордост.

За какво важно събитиеза това ли говорим тук?

Остава много малко до 79-ата годишнина от победата във Втората световна война. Кой знае кога е започнала Втората световна война? Браво момчета! Много е важно да знаете и винаги да помните историята на вашата страна!

Какъв вид структура на изреченията са тези: прости или сложни?

Докажете, че това са прости изречения.

Съставете и запишете едно сложно изречение от две прости изречения.

Войниците се поздравяваха с великата Победа, а лицата им грееха от щастие и гордост.

Докажете, че резултатът е сложно изречение.

Подчертайте граматическите основи, подчертайте съюза.

Как можете писмено да отделите части от сложно изречение?

Частите на сложното изречение се отделят със запетая.

Какви знания смятате, че ще затвърдим в този урок? (Ролята на запетаята в сложно изречение)

Регулаторен UUD

1. Развиваме умението да изразяваме своите предположения въз основа на работата с материала на учебника.

III. Откриване на нови знания.

Етап 3. Определяне на темата и целта на урока.

Формулирайте темата на нашия урок. (Запетая в сложно изречение)

Какво трябва да научим? (Трябва да консолидираме знанията за писане на запетая в сложно изречение; да консолидираме способността да съставяме диаграми на прости и сложни изречения).

IV. Развитие на умения.

Етап 4. Приложение на знанията.

ФИЗМИНУТА

И така, днес в урока ще консолидираме знанията за поставянето на препинателни знаци в сложни изречения.

Прочетете изречението, поставете препинателни знаци и съставете алгоритъм за вашите действия, когато поставяте препинателни знаци в сложно изречение. За да изпълните тази задача правилно, допълнете алгоритъма с липсващите думи.

съветски войнисмело защитаваха родината си и ние помним техните героични дела.

„Алгоритъм за поставяне на препинателни знаци в сложно изречение“

    Намерете и подчертайте ……….

    Определете количеството……….

    Намерете ………, който свързва частите на сложно изречение.

    На границата на частите на сложното изречение поставете ...... пред съюза.

Проверете правилния препинателен знак в изречението.

Съветските войни смело защитаваха родината си и ние помним

техните героични дела.

- Обяснете стъпка по стъпка вашите действия при поставяне на препинателен знак.

Защо е необходима запетаята в това изречение?

Проверете алгоритъма.

Алгоритъм за поставяне на препинателни знаци в сложно изречение"

1. Намерете и подчертайтеграматическа основа на изречението.

2. Определете количествоточасти в това изречение.

3. Намеретесъюз, който свързва части на сложно изречение.

4. На границата на частите на сложното изречение, поставени пред съюзазапетая.

Работа по учебника.

Отворете учебниците си на стр. 178 пр. 452. – извършва се по указание.

Слънцето залезе зад хоризонта и падна здрач.

Плъзгаме се с лодка по повърхността на езерото и само плясъкът на гребла нарушава тишината.

Внимателно се понесехме покрай белите лилии, но те дори не помръднаха.

Лични резултати

1. Развиваме способността да показваме отношението си към героите и да изразяваме емоциите си.

2. Оценявайте действията в съответствие с конкретна ситуация.

3. Е Изграждаме мотивация за учене и целенасочена познавателна дейност.

Комуникативен UUD

1. РРазвиваме способността да слушаме и разбираме другите.

2. Конструирайте речево изказване в съответствие с поставените задачи.

3 . Изразете мислите си устно.

4. Умение за работа по двойки.

V. Отражение.

И така нашият урок приключи. Хареса ли го? Затворете очи за минута и си спомнете всичко, което се случи в този урок, какви задачи изпълнихме, с какво работихме.

– Какъв беше основният въпрос на урока? (ролята на запетаята в сложно изречение)

– Какво направи най-добре днес?

– Какви трудности имахте?

Изберете лицата и изборът ще зависи от това колко сте доволни от работата си в урока.

Работех добре, разбирах всичко, стараех се много.

- ВЪВ следващия пътЩе се опитам да бъда по-активен.

- Беше ми трудно, не разбирах много.

Похвалете избраните от вас лица. Благодаря на всички за работата.

VI. домашна работа.

Творчески домашна работа- съставете текст на поздравления за ветерани, като използвате сложни изречения.

Карта на уроците по информационни технологии.

Тема на урока: « Запетая в сложно изречение».

Тема: „Запетая в сложно изречение“повторение и затвърждаване на наученото.

Цел на урока:

- цел:

развиват умението да поставят запетаи в сложни съюзни изречения;

Развиват способността за разграничаване на прости изречения от сложни; развиват умения за конструиране на изречения;

Развийте способността да съставяте диаграми на прости и сложни изречения;

Научете на умения за самочувствие и самоконтрол;

Развийте творческо мислене;

творческо мислене

Форми на организиране на дейности в урока:

челен,

Индивидуален.

Структура на урока:

    Актуализиране на знанията. Организационен момент. (Етап 1. Определяне на основния въпрос на урока)

II. Формулиране на проблема.(Етап 2. Припомнете си какво сме научили)

    Откриване на нови знания. (Етап 3. Определяне на темата и целта на урока)

    Физминутка

V. Развитие на умения. (Етап 4: Приложение на знанията)

VI. Отражение.

VII. домашна работа.

Методи:

Вербален;

визуален;

Практичен;

Самостоятелна работастуденти ;

Работа под ръководството на учител.

Подобрете уменията за сътрудничество.

· тебешир (маркер), черна дъска;

· екран, проектор, компютър;

· мултимедийна презентацияурок;

· раздавателни материали: карти за самостоятелна работа, карти за самооценка.

Очакван резултат:

Научете алгоритъма за поставяне на препинателни знаци в сложно изречение;

Усвояване на умения и способности за разграничаване на просто изречение от сложно;

Научете алгоритъма за изграждане на диаграма на сложно изречение;

Мотивация за изучаване на руски език.

Етап на урока

Дидактическа цел

Методи

Дейности на учителя

активност

студенти

    Организационен момент

Цели:

– актуализиране на изискванията към ученика отвън образователни дейности;

– създават условия у учениците да развиват вътрешна потребност от включване в образователната дейност;

– изясняване на вида на урока, очертаване на стъпките на образователните дейности.

Създаване на работна среда, необходима за активна работа в класната стая

Педагогика на сътрудничеството.

Психологически техники:

Уводен разговор

Слушане на учители, психологически

    Актуализиране на знанията на учениците.

повторение и затвърждаване на наученото.

– организират актуализирането на умението да се поставя запетая в сложно изречение.

Да заинтересува децата от предстоящата работа, да събуди активност.

Словесен метод, визуален метод.

Фронтален разговор, образователна игра.

Фронтална работа, решаване на задачи.

    Формулиране на проблема.

повторение и затвърждаване на наученото.организирайте формулирането на образователен проблем, като използвате диалог, който стимулира проблемната ситуация.

Създаване на проблемна ситуация.

Поисково – ж.к. метод на изследване

Фронтален разговор

Намиране на начини за разрешаване на проблемна ситуация.

3.Откриване на нови знания.

повторение и затвърждаване на наученото.

– организират търсене на решение на образователен проблем с помощта на диалог, който води до проблема.

Формирайте когнитивни мотиви.

Организирайте дейности за развиване на умения и способности на изучавания материал.

Практически метод

словесен метод

метод за стимулиране на интереса към ученето,

визуален метод.

Поучителна история.

Изпълнение

упражнения

челна проверка.

Независим

работа, взаимна проверка.

Фронтална работа.

4. Физкултурна минутка

Предотвратете умората на децата

Правене на упражнения.

Правене на упражнения.

    Развитие на умения.

Цели:

– организира прилагането на нови знания;

– организират самостоятелна работа;

– организират фронтална проверка, самопроверка;

– организират самооценка по критерии

Организирайте дейности за прилагане на нови знания.

Практически метод

словесен метод

метод за стимулиране на интереса към ученето,

визуален метод.

Задача за логическо развитие

Самостоятелна работа, взаимна проверка.

Индивидуална диференцирана работа, фронтална проверка.

Изпълнявайте упражнения с лицева проверка.

Самостоятелна работа със самопроверка.

Фронтална работа.

    Отражение.

Цели:

– запис на ново съдържание на урока;

– организирайте отразяване на собствените си образователни дейности.

Формиране на самооценка на учебните дейности

Словесен метод

визуален метод.

Консултация относно използването на карти за размисъл.

Самооценка на вашите дейности в урока

    домашна работа

повторение и затвърждаване на наученото.– организира изпълнението на задачите.

Слушайте и разбирайте речта на другите ( комуникативен UUD).

Дава инструкции за задачи за упражнения .

Прочетете задачата, слушайте инструкциите

Вид на урока: ОК (откриване на нови знания) в рамките на системен дейностен подход.

Форма на работа: постоянни групи.

Групите се формират, като се вземат предвид психофизиологичните и възрастови особености на учениците; ниво на владеене на руски език.

Задачите бяха диференцирани и разпределени според реалните сили на учениците (по-трудна задача беше самостоятелното съставяне на алгоритъм).

Методи, използвани в урока: емоционално стимулиране (на етапа на мотивация), словесни методи, визуални методи, проблемно-диалогични, частично търсещи, практически.

Етапите на урока са свързани помежду си и се редуват различни видоведейности. Умствените действия бяха основани и подкрепени от практически такива. В урока е използвана мултимедийна презентация.

Илина Татяна Петровна, 15.02.2018

321 2

Развойно съдържание

Тема: „Запетая в сложно съединително изречение и, и, но

и в просто изречение със еднородни членовеи съюзи и, и, но"

повторение и затвърждаване на наученото.създават условия за развиване на умението за правилно поставяне на препинателни знаци в сложни изречения със съюзи и, а, но и в прости изречения с еднородни членове и съюзи и, а, но

Задачи:

    наблюдават и правят изводи за ролята на съюзите и, а, но в сложното изречение;

    развиват умение за разграничаване на прости изречения с еднородни членове от сложни изречения;

    конструират изречения, обозначават със схеми;

    възпитават интерес и любов към родния език;

Когнитивни компетенции: научават се да използват знаково-символни схеми; осъзнаваманализ и синтез; инсталирайтепричинно-следствени връзки; изгражданеразсъждение; обобщавам.

Регулаторни компетенции:сам по себе си формулирамтема и цели на урока; съставете план за дейността (алгоритъм) за решаване на учебна задача; коригирайтевашите дейности.

Комуникационни компетенции:експресенИ оправдавамвашата гледна точка; слушайтеИ чувамдруги, опитайте се да приемете различна гледна точка, бъдете готови да коригирате гледната си точка; съгласени да стигнем до общо решение съвместни дейности; задавайте въпроси .

лични:дайте възможност на децата да оценят постиженията си и да изпитат радостта от успеха при демонстриране на знанията си; стремете се да подобрите собствената си реч;

Тестовете са многостепенни.

Стъпки на урока

    Организационен момент.

Мотивация за дейност

поздрави Проверка на готовността за урока.

Да започнем нашия урок

с добри пожелания един към друг.

Нека си спомним нашия поздрав

„Пожелавам ви добре днес“:

Пожелавам ти добре днес.

Пожелаваш ми добре днес.

Пожелаваме си здраве днес.

Ако ти е трудно, ще ти помогна!

Нека днешният ден е добър за вас и носи удовлетворение във всичките ви начинания.

II. Актуализиране на знанията и записване на индивидуалните затруднения в дейностите

Прочетете изречението.

Какви задачи можете да предложите, докато работите с това предложение?

Мълния блесна като диамант и гръм изрева.Слайд 2

(Идентифицирайте правописни модели, анализирайте изречения, съставете диаграма и т.н.)

Предлагам ви да запишете това изречение и да извършите синтактичен анализ.

Отворете тетрадките си, запишете датата, вида на работата

Влад ще отиде до дъската и ще начертае диаграма.

III Идентифициране на причината за затруднението и определяне на темата и целта на дейността

Кой иска да го озвучи?

След като прегледах тетрадките ви, видях, че сте написали това изречение по различни начини. защо

Каква е тази оферта?

С какво свързахме частите на сложно изречение?

Каква е ролята на съюзите в изречението?
(Свържете части от изречение или еднородни членове)

Какво все още не знаем ние с вас, за да избегнем грешки?

И така, какво е тема на урока, опитайте се да определите.

Вижте схемата, съгласни ли сте? Слайд 3

Само за сложни изречения ли ще говорим? Погледнете втората диаграма. Слайд 4

И така, кой ще формулира по-точно темата на урока?

Тема:Запетая в сложно изречение със съюзи и, а, но и в просто изречение с еднородни членове и съюзи и, а, но Слайд 4

Поставяне на цели

Разглеждайки темата на урока, кажете ми какво ще научим в днешния урок?

На какъв въпрос трябва да отговорим по време на урока?

(Какви прилики и разлики има в поставянето на запетаи в сложно изречение и просто с еднородни членове?) Слайд 5

IV.Откриване на нови знания.Изграждане на проект за излизане от проблем.

  • Да отговоря основен въпросурок, какво трябва да направим ти и аз? (провеждане на наблюдение)

    1.Наблюдение стр.68

    Прочетете изреченията от разказите на М. Пришвин в колона 1 и ги сравнете с изреченията в колона 2.

    Група 1 работи с 1-ви ред, 2 с втори,….

    Какви са тези предложения? (комплекс).

    С какво се свързват частите на сложното изречение?

    (с помощта на съюзи и, а, но)

    Какво забелязахте? 1 група? (в сложното изречение пред съюза а се поставя запетая) 2 група? Група 3?

    И сега трябва да запишем придобитите знания и да получим някакъв продукт

1. Използвайки схемата, по която определихме темата на урока, направете за себе си диаграма - намек за това кои съюзи се предхождат и не се предхождат от запетая в просто изречение с еднородни членове и в сложно, т.е. съпоставете вида на изречението с необходимите съюзи (по групи) The blank is on your tables Слайд 6

Защита на проекти - схеми.Слайд 7, 8, 9

Заключение: Слайд 10

    Измислете свои инструкции (алгоритъм) как да постъпите, за да поставите правилно запетаите в сложно изречение. Работим по двойки.Слайд 11, 12, 13

1. Намирам и подчертавам………
2. Мисля, че…………………
3. Ако има две или повече основи, тогава......
4. Намиране на граници……………
5. Подчертавам…………………
6. Обзалагам се…………………

7. проверявам……..

V . Етап на консолидация и формиране метасубект резултати (UUD)

Вие и аз направихме откритие, а сега целта на нашата работа?(Практика)
Задачи за групи: Слайд 14

Определете какъв вид изречения са.

Добавете съответно липсващите препинателни знаци.

1-ва група:Слайд 15

Отидох сутринта силен дъжд, но спря до обяд.

Совите спят през деня и летят на лов през нощта.

Група 2:Слайд 16

Часовият стигна до ъгъла и се обърна.

В гората намерихме манатарки, манатарки и манатарки.

Група 3:Слайд 17

Сутринта валя проливен дъжд, но към обяд времето се оправи.

Слънцето стопли земята и лястовичката се сбогува с Палечка.

VI. Рефлексия върху учебните дейности в класната стая

Вие и аз сме тренирали, а сега каква е целта на по-нататъшната ни работа?

(проверете знанията, получени в урока)

Сега ще проверим колко сте били внимателни в час.

Графична диктовка

– Чуйте изказванията. Поставете „+“ до правилните,

с неправилно „–“.

1) Между еднородните членове винаги се поставя запетая. (-)

2) Сложното изречение се състои от две или повече основи. (+)

3) Това е диаграма на просто изречение с еднородни членове:

[ ___ ═ ] , [ _____ ═ ]. (-)

4) Пред съюза и винаги се поставя запетая. (-)

5) В просто изречение с еднородни членове и в сложно изречение пред съюзи а, но винаги има запетая. (+)

Решихте ли графична диктовка? Какво ще правим след това?

Самотест

Внимание към слайда. Слайд 18

– Проверка спрямо стандарта: - + - - +

– Кой направи грешки? каква е причината

Кой го направи без грешки?

VII. домашна работа.

с.69 – правило, с.70, No73;Слайд 18

(задача по нива, нивата са написани на картата)

(Прочетете внимателно задачата, изберете това, което е изпълнимо за вас)

Задача от първо ниво

 Копирайте произволни 2 изречения, подчертайте граматически основи, добавете липсващи препинателни знаци.

Задача от второ ниво

 Препишете 2 изречения, подчертайте граматически основи, добавете липсващи препинателни знаци. Създайте контури на предложение.

Мисия от ниво 3

 Намерете и запишете изречения въз основа на тези модели. Подчертайте граматическите основи.

1. [ ______ ______ ] и [ ______ _____ ].

2. [ ______ _______ и ] .

3. [ ____ _____ ] , [ ____ ____ ] , [___ ___ ].

VIII . Обобщение на урока.

Спомнете си какви цели си поставихме в началото на урока? Слайд 19

Постигнахме ли ги или не?

Кое беше най-важното нещо, което научихте в клас?

На какъв етап ви беше лесно?

Какво ви затрудни? Върху какво още трябва да се работи, за да се избегнат грешки в бъдеще?

Кой има въпроси?

Благодаря за съдействието! Слайд 20

ИНФОРМАЦИЯ ЗА СИНТАКСИС И ПУНКТУАЦИЯ

Урок #39

Тема: Сложни изречения със съюзни и безсъюзни връзкикомуникация Запетая между простите изречения, включени в сложно изречение.

Запетая преди и, и, и, но, така че, защото, когато, как

Цел: задълбочаване на понятието сложно изречение; да се развие у учениците способността да определят граматическите основи в сложните изречения, да интонират правилно сложните изречения, да използват препинателни знаци между простите изречения в сложните изречения и да използват разделителни знаци; възпитават любов към родното слово; развиват способността за анализ на възприетото; развиват мисленето, речта, паметта.

Тип урок: урок за изучаване на нов материал.

Оборудване: учебник.

Напредък на урока

I. Актуализиране на опорните знания на учениците.

Работа на дъската. Запишете изреченията, разпознайте и подчертайте граматическата основа във всяко от тях. C’ разберете от колко прости изречения се състои всяко сложно изречение. Обяснете използването на разделители c. Прочетете изреченията, като ги интонирате правилно.

Днепър широк реве и стене, гневен вятър се извива... (Т. Шевченко) Облак покрива небето, слънцето не грее, вятърът вие като вълк, дъждът увисва в порой. (П. Грабовски.) Чучулигите кълваха дъждовните облаци, а самите те се скриха в гъстата трева. (V. Hare.) И морето блести в светлини, тревата е развълнувана. Далечна птица пее в небето, душата ми пее. (В. Сосюра.) Градината дреме и миризмата на ята е остра. (В. Сосюра.) В Калина питам за кукувицата, но Калина не отговаря. (Да. Гуцало.)

II. Посочете темата и целта на урока. Мотивация за учебна дейност.

I II . Учене на нов материал.

Работа с учебника. Изучаване на теоретичен материал (с. 87-88).

IV. Изпълнение на укрепващи упражнения.

Работа на дъската. Запишете предложения. Определете и подчертайте граматическите основи във всеки, обяснете как простите изречения са свързани в сложни: без съюзи или с помощта на съюзи (свързващи думи)?

Големи облаци са се сгъстили от студ, червени листа падат в горичката. Много летят до по-топлите страни диви гъски, и казвам здравей на слоновете. (Л. Костенко.) Жеравите съжалиха, че растат бавно. (М. Сингаевски.) Докато малката трева спи, киноата мечтае за дъжд. (А. Мястковски.) Сините матиоли избледняха, лятото избледня на жълтите поля. (В. Гринчак.) Лешниковите храсти бяха зад копията, дъждът лепеше по върховете и вятърът течеше наоколо. (Да. Гуцало.) Колата мина, а синият облак дим зад нея се разсея. (М. Рилски.)

Творческа работа. От всяка двойка прости изречения образувайте сложни, като използвате съюзи (или свързващи думи). Запишете сложни изречения и обяснете препинателните знаци.

1). 1. Нощта мина бързо. Беше сива и мъглива сутрин. 2. Бурята е утихнала. Вълните продължаваха да бушуват. 3. Задуха първият порив на вятъра. Лодката се разклати.

2). 1. Беше прекрасно, но тъжно време. Викат я късна есен. 2. Над града беше нощ. Ясна луна светеше високо в небето. 3. Валеше проливен дъжд. Небето вече е ясно.

Довършете сложните изречения и ги запишете, като поставите запетаи, където е необходимо. Прочетете получените изречения, като ги интонирате правилно. Начертайте диаграма на всяко изречение.

1. Слънцето вече е изгряло, но...

2. Златните лъчи на слънцето докоснаха дърветата и...

3. Есента тържествено се сбогува със земята и...

4. Наоколо цареше тържествена тишина, ...

Работа с учебника. Изпълнение на упражнение 224 (устно).

Обяснителна диктовка. Посочете сложните изречения и подчертайте граматичните основи в тях. Начертайте схеми на сложни изречения (според модела, даден в упражнение 224), обяснете използването на разделителни знаци.

Днепър бучи, измитата стръмна трепери... (Б. Гринченко.) Гръм издрънча и дъждът се изля. (Л. Боровиковски.) Гръм се кикоти и мълния разкъсва облака. (Т. Шевченко.) Слънцето грее, вълните играят, дървените стърготини шумолят от вятъра. (С. Черкасенко.)

Стърготини билки’ janista степно растение с тесни листаи цветя, събрани в пухкава метлица; перушина

Препишете и подчертайте граматическите основи във всяко изречение.

1. Ет’ яла буйни цветя, успокои се есенна градина, студеният ноември лежеше като мъгла по клоните. Бавно на зазоряване той броди из степите, където последният лист мирише на лека скреж. Зимата е на път да дойде, земята ще заспи в снега и песента на Хъртовин се весели над нея. (Д. Мегелик.)

2. Вървя по пътя; слънцето грее, вятърът говори с тревата; пред мен и зад мен степта се люлее като море. Наведе се над белите стърготини, жълтият кантарион изви стъблата, риганът почервеня, като звездите, козата изгоря. Пъдпъдък се обади в дерето, малка дропла се пръсна по тръните; Дроплите се разхождат на стада из храстите между вълчите дървета. (Я. Шчоголев.) Най-богатият тъкач не е по-добър от такава изобилна дъска, каквато природата изтъка тази широка долина за чудо на хората! (Панас Мирен.) Представете си, вижте как изгряват звездите крадешком, защото искат да приготвят изненада за луната; и той се издига спокойно, величествено над тъмната и безмълвна степ. Гората става мрачна; висока скала тайнствено се надвесва над втората и тя стои като планина, а луната ги къпе в бледия си блясък. (Марко Вовчок.)

Препишете изреченията, като на мястото на точките поставете пропуснатите букви. Поставете пропуснатите запетаи (изпратете предложението, без да ги премахвате). Обяснете употребата на запетаи. Докажете, че представените предложения са сложни. Прочетете ги с правилна интонация.

П...ся Калинка, яворът се подмладява, а около тях бурени и лози с..лени. (Т. Шевченко.) По хоризонта на небето рошави облаци тичаха като сиви агнета, над езерото.. ром гората... затъмни, и сухи листа тихо се снеха от дърветата и замислено паднаха на земята.. .. stochka (С. Василченко) Жълти пръчици от цвят тихо се полюшваха по косъмчетата покрай ушите, а незабележима п..кичурка се злати на слънце. (М. Коцюбински) Ленската трева гори с ленив огън и чиста роса играе и искри на дългите й листа. (Панас Мирни.)

Работа с учебника. Изпълнение на упражнение 226 (устно).

Препишете, като поставите запетаи (предлагаме предложението, без да ги премахваме). Обяснете наличието или отсъствието на запетая пред съюза и. Във всяко изречение подчертайте граматическата основа. Посочете прости и сложни изречения.

Скрил декември под леда на реката и обвил горите в бели дантели. (Ю. Старостенко.) Последният щъркел отлетя и нито един не остана на нашата земя мигрант. (От списание) Дебело снежно одеяло и издръжлив килим от паднали листа надеждно ще покрият земята от замръзване. (От списание) Конете препуснаха право напред, прехвърлиха шейните и нашата виелица не продължи. (В. Заек.)

В представените поговорки добавете втората част на сложното изречение и добавете необходимите препинателни знаци.

Кой пита хората.... От какво се срамува умният човек... . Който става рано.... Затова е страшно...

За информация.

Има и интелигентност. Така глупакът се превъзнася. Ето за какво става дума. Кой има нечиста съвест?

V. Обобщаване на урока.

Разговор.

· Кои изречения се наричат ​​сложни?

· Колко граматични основи, тоест колко прости изречения може да има в едно сложно изречение?

· Как простите изречения са свързани едно с друго в сложно изречение?

· Как да интонираме сложни изречения?

· Какви съюзи могат да свързват прости изречения в сложни?

· Какви препинателни знаци се използват между частите на сложното изречение?

Учебна диктовка. Във всяко изречение подчертайте граматическата основа. Посочете сложни изречения.

Вървим през сенокоса, а над нас небето тъмнее. Земята звъни, а аз слушам. Слушам небето, слушам земята и слушам езика на дядо си. И някаква невидима сила се влива в сърцето ми, че завинаги ще ме привърже към тази земя, към благозвучната тиха реч.

Колкото по-дебел слана падаше върху главата на дядо ми, толкова повече той ме обичаше и щедро разкриваше духовната си съкровищница. (Според В. Симоненко; 63 сл.)

V I. Домашна работа.

§ 12, упражнение 228 или творческа работа: съставете текст (обем - 6-8 изречения) по темата „Сбогом на есента“, като използвате 3-5 сложни изречения в него. Запишете произведението, подчертайте граматическата основа във всяко изречение.

1. Общи положения

1.1. За да поддържа бизнес репутация и да гарантира спазването на федералното законодателство, Федералната държавна институция Държавен научноизследователски институт по технологии "Информика" (наричана по-долу Дружеството) счита за най-важна задача да гарантира легитимността на обработката и сигурността на личните данни на субекти в бизнес процесите на Компанията.

1.2. За решаването на този проблем Дружеството е въвело, работи и подлежи на периодичен преглед (мониторинг) система за защита на личните данни.

1.3. Обработването на лични данни в Дружеството се основава на следните принципи:

Законосъобразността на целите и методите за обработка на личните данни и целостта;

Съответствие на целите за обработване на лични данни с целите, предварително определени и заявени при събирането на лични данни, както и с правомощията на Дружеството;

Съответствие на обема и естеството на обработваните лични данни, методите за обработване на личните данни на целите за обработване на лични данни;

Надеждността на личните данни, тяхната уместност и достатъчност за целите на обработването, недопустимостта на прекомерно обработване на лични данни по отношение на целите на събиране на лични данни;

Легитимността на организационните и технически мерки за гарантиране сигурността на личните данни;

Непрекъснато подобряване на нивото на познания на служителите на Дружеството в областта на гарантиране на сигурността на личните данни при обработването им;

Стремеж към непрекъснато подобряване на системата за защита на личните данни.

2. Цели на обработване на лични данни

2.1. В съответствие с принципите за обработване на лични данни, Дружеството е определило състава и целите на обработването.

Цели на обработване на лични данни:

Сключване, поддръжка, промяна, прекратяване трудови договори, които са основание за възникване или прекратяване трудови отношениямежду Компанията и нейните служители;

Предоставяне на портал и услуги личен акаунтза ученици, родители и учители;

Съхранение на резултатите от обучението;

Изпълнение на задълженията, предвидени от федералното законодателство и други нормативни правни актове;

3. Правила за обработка на лични данни

3.1. Дружеството обработва само онези лични данни, които са представени в одобрения Списък на личните данни, обработвани във Федералната държавна автономна институция Държавен научноизследователски институт по технологии "Информика"

3.2. Дружеството не разрешава обработването на следните категории лични данни:

раса;

Политически възгледи;

Философски вярвания;

За здравословното състояние;

състояние интимен живот;

националност;

Религиозни вярвания.

3.3. Компанията не обработва биометрични лични данни (информация, която характеризира физиологичните и биологични особеностилице, въз основа на което може да се установи самоличността му).

3.4. Дружеството не извършва трансграничен трансфер на лични данни (прехвърляне на лични данни на територията на чужда държава към орган на чужда държава, чужд на физическо лицеили чуждестранно юридическо лице).

3.5. Дружеството забранява вземането на решения относно субектите на лични данни, основаващи се единствено на автоматизирана обработка на техните лични данни.

3.6. Компанията не обработва данни за криминални досиета на субектите.

3.7. Компанията не публикува лични данни на субекта в публично достъпни източници без неговото предварително съгласие.

4. Въведени изисквания за гарантиране сигурността на личните данни

4.1. С цел гарантиране на сигурността на личните данни при обработването им, Дружеството прилага следните изисквания: нормативни документиРуската федерация в областта на обработката и гарантирането на сигурността на личните данни:

Федерален законот 27 юли 2006 г. № 152-FZ „За личните данни“;

Правителствен указ руска федерацияот 1 ноември 2012 г. N 1119 „За одобряване на изискванията за защита на личните данни по време на тяхната обработка в информационни системилични данни“;

Указ на правителството на Руската федерация от 15 септември 2008 г. № 687 „За одобряване на Правилника за спецификата на обработката на лични данни, извършвана без използване на средства за автоматизация“;

Заповед на FSTEC на Русия от 18 февруари 2013 г. N 21 „За одобряване на състава и съдържанието на организационни и технически мерки за осигуряване на сигурността на личните данни по време на тяхната обработка в информационни системи за лични данни“;

Базов модел на заплахи за сигурността на личните данни по време на тяхната обработка в информационни системи за лични данни (одобрен от заместник-директора на FSTEC на Русия на 15 февруари 2008 г.);

Методика за определяне на текущите заплахи за сигурността на личните данни по време на тяхната обработка в информационните системи за лични данни (одобрена от заместник-директора на FSTEC на Русия на 14 февруари 2008 г.).

4.2. Компанията оценява вредата, която може да бъде причинена на субектите на лични данни и идентифицира заплахи за сигурността на личните данни. В съответствие с идентифицираните настоящи заплахи, Дружеството прилага необходимите и достатъчни организационни и технически мерки, включително използването на инструменти за информационна сигурност, откриване на неоторизиран достъп, възстановяване на лични данни, установяване на правила за достъп до лични данни, както и наблюдение и оценка на ефективността на прилаганите мерки.

4.3. Дружеството е назначило лица, отговорни за организирането на обработката и гарантирането на сигурността на личните данни.

4.4. Ръководството на Дружеството осъзнава необходимостта и е заинтересовано да осигури адекватно ниво на сигурност на личните данни, обработвани като част от основната дейност на Дружеството, както по отношение на изискванията на нормативните документи на Руската федерация, така и оправдано от гледна точка за оценка на бизнес рисковете.

Публикации по темата